Okamura (SPD): Zadlužení České republiky hrozivě roste

29.07.2021 20:54 | Komentář

Komentář na facebookovém profilu k růstu státního dluhu

Okamura (SPD): Zadlužení České republiky hrozivě roste
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Zadlužení České republiky hrozivě roste. Kdyby radši vláda přestala vyhazovat peníze na nepřizpůsobivé, politické neziskovky, solární barony a předražené zakázky… Jak informovaly Novinky.cz, ČR dosud patřila mezi nejméně zadlužené země Evropské unie. V posledních letech byl dluh republiky v poměru k hrubému domácímu produktu čtvrtý nejnižší z celé sedmadvacítky. Dle výhledu Mezinárodního měnového fondu se však Česko během příštích tří až čtyř let jistě posune mimo první desítku. Veřejný dluh ČR, tedy dluh státu, municipalit a zdravotních pojišťoven, ke konci roku přesáhne podle všech projekcí 2,5 bilionu korun. Na konci loňska činil 2,15 bilionu. Samotný státní dluh (tj. bez krajů, obcí atd.) přitom dosahoval 2,05 bilionu Kč.

Loni stát vykázal deficit 367,4 miliardy Kč, pro letos je schválen schodek 500 miliard. Letos v lednu byl rozpočet v minusu 31,5 miliardy, v květnu už deficit dosáhl 255 miliard. Už pro letošek MMF predikuje meziroční snížení deficitu u 21 zemí z unijní sedmadvacítky. „Česko tak patří mezi pouhých šest zemí, u nichž je pro rok 2021 předpokládáno další prohloubení deficitu veřejných financí. V případě ČR je navíc toto prohloubení ve výši 1,8 procentního bodu, druhé nejvyšší po Estonsku,“ uvedla pro Právo předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Pro rok 2022 již MMF pro všechny země EU kromě Česka a Estonska očekává nižší deficit veřejných financí ve srovnání s rokem 2020. Výhled salda českých veřejných financí pro rok 2023 ve výši –5,6 procenta HDP představuje druhý nejvyšší deficit v rámci EU 27 po Rumunsku (s hodnotou –6,2 procenta HDP). Podle ministerstva financí by měl veřejný dluh České republiky v roce 2024 odpovídat hrozivým 54,6 % HDP v případě scénáře autonomního vývoje veřejných financí, kdyby nebyly přijímány a prosazovány úspory.

Tato vláda stále neprovádí škrty ve zbytných výdajích států, na které hnutí SPD upozorňuje dlouhodobě. Jedná se zejména o snížení byrokracie na ministerstvech a krajích, zrušení předražených armádních zakázek, omezení plateb solárním baronům a politickým neziskovkám. Je potřeba zdanit zisky a dividendy nadnárodních koncernů, které jsou vyváděny do zahraničí. Je potřeba také zrušit výplatu neadresných sociálních dávek těm, kteří nikdy nepracovali, přestože pracovat mohou. Na druhou stranu Vláda ANO a ČSSD neprovádí žádnou prorodinnou politiku a masivní podporu výstavby bytů pro mladé rodiny. To je pro hnutí SPD zcela nepřijatelné.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Žádáme předsedu vlády o umožnění opětovného zavedení testování ve školách

9:15 Primátor Hřib: Žádáme předsedu vlády o umožnění opětovného zavedení testování ve školách

Kvůli znovu se zhoršující epidemiologické situaci a nárůstu počtu nakažených se hlavní město Praha p…