Okamura (SPD): Zákaz "kazítek" nic nevyřeší. Nová lednice stačí jednou za deset let

12. 5. 2015 8:54

V poslední době se hodně mluví o tom, že výrobci schválně dávají do výrobků takzvaná kazítka, to znamená součástky menší kvality, aby se výrobek po uplynutí záruční doby porouchal, a lidé si museli koupit zase nový.

Okamura (SPD): Zákaz "kazítek" nic nevyřeší. Nová lednice stačí jednou za deset let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Nevím, jestli tzv. kazítka skutečně existují, ale je pravdou, že mnoho přístrojů se skutečně pokazí těsně po skončení dvouleté záruky. Další problém je, že velká část dnešní techniky je prakticky neopravitelná, a to proto, že náhradní díly jsou v poměru dražší než celý nový kus. Což je podle mého skutečně cílenou obchodní politikou. Mnozí výrobci vyrábí přístroje na krátkodobé použití a pokud možno neopravitelné.

Zákaz kazítek, který začali hned někteří politici prosazovat, by ale reálně v praxi nic neřevyřešil. Skutečným systémových řešením je tlak na kvalitu, u mnohých spotřebičů bych byl pro razantní navýšení záruční doby. Nevím, proč by lednice, vrtačka, pračka nebo televize měla být funkční pouze dva roky. U takové techniky bych stanovil minimum 5 a více let.

Nejde tu ale jen o záruku. Jde o celkovou ekonomiku - pokud lidem bude pračka sloužit deset let, tak ušetří jak spotřebitel, tak celá ekonomika. Cílem státu nesmí být jen tlak na růst HDP - a tím tlak na nesmyslnou výrobu jen pro výrobu. Ale cílem musí být jen a “pouze” vyšší kvalita života. A k tomu není třeba nová lednice každé dva roky, ale jedna kvalitní lednička na deset let.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Obzvláště mne těší reakce Barrandovských

18:41 Zajíčková (ODS): Obzvláště mne těší reakce Barrandovských

Městská část Praha 5 ani v současné nelehké době nehodlá rezignovat na reflexi předvánočního času. P…