Okamura (SPD): Zdražování kvůli Fialově vládě dál pokračuje

12.03.2024 15:14 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dalšímu růstu inflace

Okamura (SPD): Zdražování kvůli Fialově vládě dál pokračuje
Foto: Interview ČT24
Popisek: Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

Zdražování kvůli Fialově vládě dál pokračuje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o dvě procenta. Relativně nízký nárůst inflace je ale dán vysokou srovnávací základnou z loňského roku. Navíc meziměsíčně ceny v únoru stouply o 0,3 procenta. Čili zdražování pokračuje dál, i když ne tak vysokým tempem.

Podle hlavního ekonoma Banky Creditas rozhodně plošně neplatí, že je inflace pasé. „Potvrzuje to stále rychlý růst cen služeb, který podle statistického úřadu přesahuje hranici pěti procent, nebo třeba pokračující zdražování v oblasti stravování a ubytování. Tam například ceny stále rostou o necelý devět procent. Vypadá to tedy tak, že se inflace přestěhovala ze zboží do služeb,“ varuje ve vyjádření pro iDnes Petr Dufek.

Ceny stravovacích služeb stouply meziročně skoro o devět procent, ubytovacích téměř o deset. V oblasti rekreace a kultura vzrostly zejména ceny rekreačních a kulturních služeb o 6,7 procenta a zájezdů o necelá čtyři procenta.

Na meziroční růst cenové hladiny měly v únoru zásadní vliv i rostoucí výdaje na bydlení, kde vzrostly ceny nájemného bytu bezmála o sedm procent, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o necelých pět. Vodné je dražší skoro o jedenáct procent, stočné o 10,5 procenta. Za elektřinu si domácnosti oproti stejnému období loňska připlatily o třináct procent. Teplo a teplá voda je dražší o 3,5 procenta.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Soud - Evropská komise zveřejnila příliš málo informací o nákupu vakcíny

16:21 David (SPD): Soud - Evropská komise zveřejnila příliš málo informací o nákupu vakcíny

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na znovuzvolení Ursuly von der Leyen předsedkyní Evrops…