Olšáková (Kandidátka mladých): V krajině vyrostou nové ovocné sady a stromořadí

13.07.2020 20:41

Mladé stromořadí olemuje pěšinu do Lipiny i stávající spojnici ze sídliště na Luční k lačnovské cestě. Sady podpoří zadržování vody v krajině, poskytnou útočiště živočichům a rekreační funkci obyvatelům. Náklady dosáhnou částky 1,6 milionu korun, převážnou část pokryje dotace.

Olšáková (Kandidátka mladých): V krajině vyrostou nové ovocné sady a stromořadí
Foto: archiv starostky
Popisek: Starostka Města Valašské Klobouky Mgr. Eliška Olšáková
reklama

Lípy, třešně, slivoně, hrušně, ořešáky, jabloně a další odrůdy nechá do okolní krajiny vysázet město Valašské Klobouky. Mladé stromořadí olemuje pěšinu do Lipiny i stávající spojnici ze sídliště na Luční k lačnovské cestě. Sady podpoří zadržování vody v krajině, poskytnou útočiště živočichům a v neposlední řadě nabídnou rekreační funkci obyvatelům. Náklady výsadby a tříleté péče o stromy dosáhnou částky 1,6 milionu korun, z níž převážnou část pokryje dotace. Sázet se začne na podzim.

„Zastupitelstvo města Valašské Klobouky schválilo realizaci projektu s příhodným názvem „Za vůní ovocných stromů“. Jeho cílem je obohatit krajinnou mozaiku a rozčlenit velké bloky pastvin ovocnými sady a stromořadími. Na tento prospěšný záměr město získalo z Operačního programu Životní prostředí dotaci ve výši 1,2 milionu korun,“ uvedla starostka Eliška Olšáková. „Tím, že výsadba olemuje dnešní téměř zapomenutou pěšinu do Lipiny, vznikne nové spojení pro pěší, běžce a cyklisty. Podobná vycházková trasa se vyrýsuje i výsadbou ze sídliště na Luční směrem na lačnovskou cestu,“ dodala.

Pastvinu mezi Valašskými Klobouky a Lipinou rozdělí liniové stromořadí v celkové délce přes 740 metrů. Vysázeno tu bude 52 lip a 49 třešní. Nad Luční se bude jednat o dvouřadou výsadbu ovocných stromů a jednořadé stromořadí, které zčásti olemuje dnešní zpevněnou komunikaci. V délce téměř 720 metrů se počítá s devíti desítkami kusů dřevin. Níže ve svahu pak povede další řada se dvěma stovkami dřevin, převážně ovocných stromů a keřů s jedlými plody. Druhová skladba zahrne například slivoně, jabloně, třešně, hrušně, mišpule, duby, jeřáby, lísky, hlohy, javory, ořešáky nebo trnky.

Jednotlivé stromy budou zabezpečené proti okusu, sad na Luční bude oplocen. Následná péče o nově založenou výsadbu bude spočívat v pravidelné zálivce, výchovných řezech, nátěru proti okusu a podobně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Základem státu je tradiční rodina, ve které táta s mámou vychovávají děti

7:37 Okamura (SPD): Základem státu je tradiční rodina, ve které táta s mámou vychovávají děti

Evropská unie jasně prokázala, že podporuje sluníčkářskou gender homosexualistickou ideologii a že s…