Olšáková (STAN): Nečinnost vlády znehodnotí odměny samospráv o desetinu

08.11.2021 12:45 | Tisková zpráva
autor: PV

Sdružení místních samospráv dnes oslovilo dopisem Andreje Babiše. Vyzvali jsme premiéra, aby vláda co nejdříve projednala navýšení odměn představitelů samospráv, jinak hrozí, že po dvou letech nezvyšování těchto odměn je inflace znehodnotí o minimálně 10 procent.

Olšáková (STAN): Nečinnost vlády znehodnotí odměny samospráv o desetinu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Eliška Olšáková (STAN)

Pokud vláda o navýšení odměn nerozhodne do konce roku, budou muset starostové, starostky a další komunální politici čekat na valorizaci odměn až do roku 2023. „Vzhledem k tomu, že k navýšení jejich odměn nedošlo ani v letošním roce, bude negativní dopad inflace na odměny představitelů samospráv minimálně desetiprocentní, možná i vyšší. Jedná se přitom o lidi, kteří pracují ve volených funkcích pro své obce, mnohdy ve svém volném čase a za velmi nízkou odměnu,“ vysvětluje Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR. „Požádali jsme proto premiéra, aby materiál zařadil na nejbližší zasedání vlády a nechal ho schválit ve variantě III, kterou navrhlo právě SMS ČR a která představuje navýšení odměn představitelů obcí o 6 procent, což odpovídá reálným inflačním očekáváním.“

Platy poslanců a senátorů vzrostly, 60 tisícům komunálních politiků však hrozí už druhý rok zmrazených odměn.

Vláda Andreje Babiše se rozhodla navýšením odměn komunálních politiků nezabývat s tím, že je to úkol až pro novou vládu. „Rozhodnout o odměnách pro rok 2022 je ale třeba do konce letošního roku. Reálně přitom hrozí, že budoucí vláda o navýšení odměn rozhodnout nestihne, zvláště když není vůbec jasné, kdy bude skutečně jmenována,“ dodává E. Olšáková s tím, že zmrazení odměn by dopadlo na více než 60 tisíc představitelů samospráv. Připomíná také, že zatímco platy poslanců, senátorů a dalších představitelů státní moci jsou navázány na průměrnou mzdu a její vývoj, odměny komunálních politiků jsou závislé na libovůli vlády: „Stávající situace je dalším dokladem toho, že oblast odměňování představitelů samospráv vyžaduje zásadní revizi. O odměnách starostů a zastupitelů by podle našeho názoru měly rozhodovat samotné obce, kde tito lidé působí, nikoliv vláda.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.