Ondráček (KSČM): Je načasování debilitou činovníků České Lípy, nebo záměr provokovat?

17.06.2021 16:21

Projev na 104. schůzi Poslanecké sněmovny 17. června 2021 – interpelace premiéra Babiše k zahájení výstavy o odsunu Němců v den výročí vypálení Lidic

Ondráček (KSČM): Je načasování debilitou činovníků České Lípy, nebo záměr provokovat?
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

Vážený pane nepřítomný premiére,

respektuji vaši zdravotní indispozici a přeji vám brzké uzdravení. Zároveň mi dovolte, abych se vás dotázal, co si myslíte o zahájení výstavy pod názvem Kus domova, která je věnována odsunu německého obyvatelstva po ukončení druhé světové války, jejíž zahájení proběhlo na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka v České Lípě dne 10. 6. tohoto roku, právě v den, kdy si celý civilizovaný svět připomínal 70. výročí vyhlazení Lidic. Lidic, které se staly symbolem hrůzy a krutovlády hitlerovského Německa v Československu a v celé Evropě. Zatímco vy, a to já hodnotím kladně, jste se šel poklonit památce obětí Lidic, tak vaše stranická kolegyně starostka České Lípy inženýrka Jitka Volfová zahajovala tuto výstavu, která má v podtitulku uvedeno - cituji: Vzpomínka na pět tisíc obyvatel České Lípy, kteří museli 15. června 1945 opustit své domovy a nastoupit na cestu do vyhnanství. Konec citace.

Nechci tady vyčíslovat, není na to ani časový prostor, kolik obyvatel z českého pohraničí muselo opustit své domovy po podpisu hanebné Mnichovské dohody od našich takzvaných spojenců Anglie a Francie, ani kolik našich spoluobčanů nacistické Německo zabilo a umučilo v období Protektorátu. To by byl dlouhý výčet. Ve vaší odpovědi od vás nepožaduji žádné historické hodnocení té šílené doby, ale postačí mi jen strohé vyjádření, zda toto načasování této výstavy považujete vy osobně za debilitu činovníků města Česká Lípa nebo záměr provokovat ty, kteří všechny hrůzy druhé světové války ještě mají v živé paměti. Vůbec nechci připustit, že by to byl záměr k postupnému přepisování dějin, jak jsme toho stále častěji svědky.

Děkuji za vaši písemnou odpověď.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Těším se na setkání při stoletých narozeninách

22:27 Prezident Zeman: Těším se na setkání při stoletých narozeninách

Poděkování prezidenta republiky armádnímu generálovi v. v. Emilu Bočkovi