Oplatek (Zelení): Některým sociálním službám v kraji hrozí zánik kvůli nedostatku peněz

15.11.2017 6:36

Ředitelé a ředitelky několika velkých a respektovaných poskytovatelů sociálních služeb zaslali před měsícem náměstkovi jihomoravského hejtmana Marku Šlapalovi dopis. Vyjádřili v něm přesvědčení, že způsob, jakým krajský úřad v reakci na rozhodnutí Vlády ČR přistoupil k navýšení mezd, není spravedlivý. K navýšení totiž došlo jen u některých druhů služeb.

Oplatek (Zelení): Některým sociálním službám v kraji hrozí zánik kvůli nedostatku peněz
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

„Do velké míry kraj peníze využil na dofinancování služeb sociální péče, které na začátku roku byly ve srovnání s ostatními službami pokráceny,“ říká člen sociálně-zdravotní komise Rady Jihomoravského kraje David Oplatek (Zelení), který se problematikou sociálních služeb zabývá i z pozice radního městské části Brno-střed. „Nikdo však neví, co se bude dít v nadcházejícím roce. Kraj nastavil pro rok 2018 velice přísné limity,“ doplňuje Oplatek.

Například měsíční limit na jeden úvazek sociálního pracovníka v terénních službách činí 36 tisíc korun. Do tohoto limitu se ovšem vedle samotné mzdy musí započítat i další úvazky tzv. nepřímé péče – třeba administrativní pracovníci a nezbytné provozní náklady. V částce jsou zahrnuty i odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, takže pracovník na své výplatní pásce často vidí méně než polovinu uvedené částky. Přitom se jedná o službu, která je ze zákona poskytována bezplatně a organizace tak zde nemohou přijímat platby od klientů. To není ani žádoucí, jejich klienti jsou velmi často ti nejchudší.

„Rozumím postupu kraje. Chce mít jistotu a vychází z objemu peněz schváleného pro rok 2017. Jenomže už letos vláda slíbila navýšení mezd v sociálních službách bezmála o čtvrtinu. Dost možná se jednalo jen o populistický krok před volbami. V plánech na rok 2018 se toto navýšení neobjevuje,“ popisuje situaci Oplatek.

Podle něj bude příští rok řada sociálních služeb bojovat nejen o kvalitu péče, ale také o svou existenci. „Nevím, zda se jim podaří udržet kvalifikované pracovníky, když i pokladní v supermarketu dosáhne často na vyšší mzdu než sociální pracovník s léty praxe. Bojím se, že řada lidí nebude chtít nadále v oblasti sociálních služeb pracovat,“ naznačuje Oplatek rizika. „Otázku financování otevřu na nejbližším jednání krajské sociálně-zdravotní komise. Je potřeba, aby se sociálních služeb někdo zastal,“ avizuje Oplatek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Šlechtová: Žádné změny ve vyplácení výsluhových náležitostí se nepřipravují

18:32 Ministryně Šlechtová: Žádné změny ve vyplácení výsluhových náležitostí se nepřipravují

V poslední době začaly mezi vojáky kolovat informace, že se od roku 2020 bude měnit systém vyplácení…