Paroubek: Česká ekonomika by mohla růst až o tři procenta

29.07.2017 16:48

Poslední odhady bankovních a finančních institucí hovoří o tom, že by česká ekonomika mohla růst více, než je zatím odhadovaných 2,7 %. Jsou dokonce odhady, které uvádějí více než 3 % růst HDP.

Paroubek: Česká ekonomika by mohla růst až o tři procenta
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV
reklama

Takový je zatím vývoj v prvním i druhém čtvrtletí, a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace mohla zásadněji změnit ve třetím a čtvrtém čtvrtletí t.r. Po růstu 5,4 % v roce 2015 (po přehodnocení některých vlivů; tento růst byl ovlivněn dočerpáváním evropských peněz za předchozí finanční období) a v roce 2016 2,5 % se poněkud zvýšila výchozí základna pro propočet odhadu letošního HDP.

Zmíněná 3 % růstu HDP v roce 2017 tak představují velmi solidní číslo. Důvodem tohoto vysokého hospodářského růstu je další oživení českého exportu, dále značné rozvinutí spotřeby obyvatelstva (očekává se druhý rok po sobě růst nominálních mezd o cca 5,5 %). A dochází také k jistému oživení veřejných investičních výdajů.

To jsou jistě pozitivní fakta a nelze nezmínit jeden další faktor, který by mohl rovněž pozitivně ovlivnit růst HDP a který je zatím mimo soustředěné pozornosti vlády. Jedná se o čerpání evropských peněz.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Za téměř čtyři roky evropské finanční perspektivy let 2014 – 2020 bylo zatím vyčerpáno nebo smluvně potvrzeno čerpání zhruba 30 % všech dotačních peněz. Kdyby čerpání těchto peněz bylo pravidelné, tzn. zhruba 90 miliard korun každý rok, znamenalo by to nejméně dvě, ale spíše 3 % HDP navíc.

I tak je však třeba hodnotit vývoj HDP v tomto roce velice pozitivně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dopita (SPD): V Prostějově navrhujeme bezdoplatkovou zónu

10:21 Dopita (SPD): V Prostějově navrhujeme bezdoplatkovou zónu

Zastupitelský klub SPD v Prostějově navrhuje vyhlásit centrum města za „bezdoplatkovou zónu“ a reagu…