Paroubek: Čína a české pivo

28.11.2016 13:36 | Zprávy

Čína je v současnosti největším výrobcem a spotřebitelem piva na světě. V roce 2015 se v Číně vypilo cca 25 miliard litrů piva a odhaduje se, že celkové příjmy z prodeje dosáhly 32,5 mld. USD. Čína spotřebuje přibližně čtvrtinu celkové světové produkce piva.

Paroubek: Čína a české pivo
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

V roce 2015 činil podíl dovážených piv do Číny pouhých 1,14 % z celkové spotřeby v zemi. Přitom se objem dováženého piva každoročně významne zvyšuje. Největším dovozcem piva do Číny je Německo, za ním následují Holandsko, Belgie a Francie. Problémem dovozu piva do Číny jsou vysoké náklady na přepravu zlatavého moku z Evropy do Říše středu. Někteří výrobci piva – gigantické pivovarnické firmy Carlsberg, Heineken, Budweiser – vyrábějí proto pivo přímo v Číně. Snižují tím své náklady na výrobu, tedy i výrobní a logicky i prodejní ceny svého piva. Snaží se modifikovat (např. pivovar Carlsberg) i chuť svých piv, aby lépe odpovídala spotřebním zvyklostem Číňanů. Ti, jen tak mimochodem, nejsou zvyklí na hořkou chuť českého piva. Je ovšem možné do budoucna očekávat s tím, jak se zvyšují možnosti Číňanů cestovat, že stále více z nich bude poznávat zahraniční piva. A bude je na čínském trhu následně také požadovat.

České pivovary loni exportovaly do zemí EU 3,5 milionu hektolitrů piva a mimo EU téměř 600 tisíc hektolitrů. Z tohoto objemu Češi do Číny vyvezli přes 40 tisíc hektolitrů piva, což byla doslova kapička v moři tamní spotřeby. Vývoz piva z Česka se přitom z roku na rok v objemu zdvojnásobil. Státní podnik Budvar zvýšil loni svůj prodej piva v Číně zhruba o třetinu. Kromě Budvaru se na čínský trh v průběhu let dostaly i značky Lobkowicz, Litovel, Žatec, Zubr, Černá hora ad.. Velmi důležité bude, zda noví majitelé Plzeňského pivovaru – zejména pokud to budou čeští vlastníci – umožní na čínský trh vstup Pilsner Urquelu. Od Plzeňského pivovaru je možné očekávat – na rozdíl od středně velkých českých pivovarů – i určitou rozsáhlejší marketingovou akci při vstupu plzeňského piva na čínský trh.

Jistou cestou, jak se s českým pivem více etablovat na čínském trhu větší měrou nežli dosud by byla výstavba českých pivovarů s českou technologií i sládky přímo v Číně. To by si mohly dovolit Plzeňský pivovar, Staropramen (pokud by o to měl zahraniční vlastník vůbec zájem) a možná i Budvar. Menší české pivovary to mohou udělat jen ve spojení s čínskými investory, což by ovšem také byla cesta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Jste pro, aby byla Ukrajina součástí EU a NATO?

A nic ve zlém, ale jak teda ta vaše návštěva Ukrajině a Ukrajincům pomohla?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Potvrzuje se, že za blackoutem v ČR byly obnovitelné zdroje

22:14 Okamura (SPD): Potvrzuje se, že za blackoutem v ČR byly obnovitelné zdroje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k blackoutu v ČR.