Protože velké banky s vysokým podílem toxických aktiv a mimořádným vlivem na hospodářský život ve své zemi jsou v případě krize velmi toxické i pro jiné země, provedla na konci minulého týdne ECB zátěžové testy u několika desítek klíčových evropských bank.
Výsledky byly souhrnně v průměru lepší, nežli se očekávalo, ale bankovní sektor je samozřejmě v rámci Evropy silně propojený, a proto evropské a světové finanční trhy okamžitě reagovaly na slabá místa, která jsou především v některých italských bankách, ale i v Německu.
Konkrétně po mírném propadu cen akcií bank na evropských burzách již v pondělí došlo k velmi silnému propadu hodnot akcií evropských bank v úterý. Nejproblémovější italská banka, několik set let stará Monte dei Paschi, spadla v úterý s hodnotou svých akcií o více než 16 % (!).
Finanční trhy přitom očekávají, že se tato banka zbaví všech svých toxických aktiv formou jejich odprodeje a že do ní v krátké době vstoupí silný finanční investor, který přinese potřebné částky chybějící hotovosti. Pokles hodnoty akcií se projevil také u ostatních velkých italských bank. Italská bankovní jednička UniCredito ztratila v úterý v hodnotě svých akcií 7,2 %. Další velká banka Banco Popolare spadla s hodnotou svých akcií o 10, 3 %. Konečně další mocná italská banka Sanpaolo ztratila v úterý 4 % své hodnoty.
Znepokojivé zprávy přišly v úterý ráno také z Německa. Druhá největší německá banka, Commerzbank, zaznamenala podle úterní ranní informace mezikvartální pokles zisku téměř o třetinu. Tento fakt ve spojení se spíše mírně nepříznivým hodnocením této banky ve stress testu, znamenal, že v úterý přišly akcie této banky téměř o desetinu hodnoty (!). Podobný pád cen svých akcií zaznamenala také německá bankovní jednička, Deutsche Bank.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV