Paroubek: Kdy by měli politici odejít ze své funkce?

02.06.2018 13:48

Další ze sady průzkumů agentury CVVM zkoumal relevanci důvodů, kvůli kterým by politici měli odejít ze své funkce. Celkem nepřekvapivě se 94 % respondentů domnívá, že by tak měli učinit politici, kteří byli usvědčeni z trestného činu v souvislosti s výkonem své funkce. 89 % lidí se domnívá, že by měli odejít z politiky ti představitelé, kteří byli obviněni z trestného činu v souvislosti s výkonem své práce.

Paroubek: Kdy by měli politici odejít ze své funkce?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Vysoké hodnocení tohoto faktoru, prakticky devíti desetinami lidí dokazuje, že má smysl prosazovat v politice princip presumpce viny politiků. A že je chybou politických formací, jednotlivých politických stran, pokud tak nečiní.

Podle 83 % občanů by měl odejít z veřejného života politik, který neoprávněně používal titul. A téměř tři čtvrtiny lidí se domnívají, že by tak měl učinit politik, jehož jméno je spojováno s nějakou trestnou činností. Další téměř tři čtvrtiny občanů (73 %) si myslí, že by z politiky měl odejít ten politik, který zalhal při veřejném vystoupení. Téměř dvě třetiny občanů se domnívají, že by měli z politické funkce odejít ti, kdo byli odsouzeni pro pomluvu.

Zajímavé je, že 62 % občanů by netolerovalo opileckou výtržnost politika, což je stejný podíl těch, kteří by si přáli, aby politik odešel v důsledku zaviněné vážné dopravní nehody. A nadpoloviční většina občanů (55 %) by žádala odchod politika v případě, že se dopustí společensky nevhodného chování.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Naopak poměrně nízká je podpora veřejnosti pro odstoupení politika v případě, že se dopustil přestupku nesouvisejícího s výkonem jeho funkce, anebo když se jeho blízký příbuzný dopustil úmyslného trestného činu. Jen o něco málo více nežli pětina občanů (22 %) by požadovalo odstoupení politika, který byl přistižen při nevěře.

V každém případě je tento průzkum CVVM zajímavou sondou do názorů české společnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hrabálek: Začíná příjem žádostí o městskou finanční pomoc podnikatelům

6:34 Primátor Hrabálek: Začíná příjem žádostí o městskou finanční pomoc podnikatelům

Drobní hradečtí podnikatelé již mohou na magistrát města odesílat žádosti o městskou finanční pomoc …