Paroubek: Když se dva perou, třetí se směje

23. 8. 2014 16:03

Tím, že na sebe Západ s Ruskem vzájemně uvalily sankce, poněkud zasekly sekeru, ač není jisté, jak kdo hluboko, do svých hospodářství.

Paroubek: Když se dva perou, třetí se směje
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

V poslední době můžeme číst jak o extrémně rychlém růstu cen zboží v Rusku, tak o tom, že například Německo, nejsilnější ekonomika v EU, může v důsledku sankcí přijít až o 1,3 miliard euro… Ovšem zákaz dovozu vybraného zboží z EU do Ruska udělal velkou službu zemím Latinské Ameriky. Pro ty může tento zákaz znamenat v podstatě tolik, jako kdyby EU snížila dovozní cla.

Například v Brazílii už díky zákazu dovozu vybraného evropského zboží do Ruska udělila vláda za poslední měsíc asi 90 společnostem nová povolení na vývoz hovězího, vepřového i kuřecího masa. Pokud budou mít „ruské sankce“ delšího trvání, může podle brazilského tajemníka pro zemědělskou politiku Brazílie zažít přímo „exportní revoluci“. Podobně tomu je i v některých jiných zemích Latinské Ameriky, ačkoliv například Argentina kvůli velké inflaci nejspíš není schopna vyvážet tolik zboží, aby na jejím domácím trhu nerostly ceny příliš rychlým tempem. Nicméně podle jejích zástupců je schopna třeba vývoz mléka velmi rychle navýšit až o pětinu.

Pro exportéry za běžných okolností není vůbec snadné získávat nová odbytiště, například šéf společnosti Madeta uvedl, že trvalo pět let, než se jeho společnost do Ruska dostala. A není vůbec jisté, zda (nejen) tato společnost svou pozici na ruském trhu získá zpět…

Prioritou EU by mělo být co nejrychlejší urovnání situace na Ukrajině, a to v těsné spolupráci Ruskem, tedy hledání kompromisního řešení mezi Západem, tzn. v tomto konfliktu i Kyjevem, a východoukrajinskými separatisty.

Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: NS - LEV 21
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Že by se opět začalo stavět načerno?

22:33 Zahradil (ODS): Že by se opět začalo stavět načerno?

Komentář na facebookovém profilu ke stavbě Mariánkého sloupu na pražském Staroměstském náměstí