Paroubek: Konec jedné ostudné transakce České národní banky

09.04.2017 7:33

Když v listopadu 2013 rozhodlo vedení ČNB o tom, že bude uměle udržovat kurz koruny k euru na pozici 27:1, byl jsem vlastně jediný, kdo proti tomuto rozhodnutí vedení ČNB vystoupil. Dokonce jsem tehdy před vchodem do ČNB malou demonstraci, kde jsem několika desítkám lidí, které to zaujalo, vysvětlil, o jakou nehoráznou hloupost se jedná. Hloupost to skutečně byla, a nyní s jejím prodlužováním ČNB konečně skončila.

Paroubek: Konec jedné ostudné transakce České národní banky
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Náklady celého tohoto dobrodružství. Singerova vedení ČNB, ve kterém ale pokračovalo i vedení Rusnokovo, zatím nebyly plně vyčísleny. Zdá se, že se bude jednat o „pouhopouhé“ dva biliony korun. To je samozřejmě nehorázná suma a nehorázné jsou i výsledky těchto intervencí…

Díky vládě B. Sobotky došlo k hospodářskému oživení. Na tom ČNB svým rozhodnutím nemá žádnou zásluhu, anebo jen zásluhu titěrnou. Pokud by ČNB k tomuto zcela neprofesionálnímu rozhodnutí nepřistoupila, pravděpodobně by se kurz koruny a eura nyní pohyboval někde kolem 23–24 korun za euro, a to by bylo zajímavé jak pro běžné občany, tak pro zpracovatelské podniky dovážející suroviny ze zahraničí, protože ty by dovážely suroviny o více než 10–15% levněji než nyní.

Měnové intervence na umělé udržení kurzu české koruny mely ve svých důsledcích také neblahý vliv na vývoj, respektive stagnaci mezd ve zpracovatelském průmyslu. Ale nejvíce negativní vliv intervencí byl podle mého v tom, že český průmysl a české hospodářství obecně musí dovážet nejmodernější technologie ze zahraničí o 10–15 % dráže, nežli by to mu bylo, neexistovaly-li by měnové intervence ČNB. Řekněme si otevřeně, že intervence ČNB zabránily technologické revoluci a rychlé robotizaci českého průmyslu.

Ve všech aspektech krom nemnoha je rozhodnutí o zavedení intervencí ČNB třeba hodnotit jako negativní, a ty zhruba dva biliony korun, které za toto opatření až do dneška ČNB vyházela, je třeba k tomu negativnímu připočítat…

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Naše země se vyrovnává s šokujícími informacemi

17:57 Fiala (ODS): Naše země se vyrovnává s šokujícími informacemi

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 20. dubna. Informace vlády k událostem ve Vrběticích v roce…