Referendum vyhlásil italský premiér Renzi, aby získal podporu pro provedení potřebné politické i ekonomické reformy v této zemi, která je tak trochu nemocným mužem EU. Itálie, třetí největší ekonomika eurozóny, tedy třetí největší mezi zeměmi s eurem jako platidlem, má mnoho ekonomických problémů, a nyní jí možná přibude ještě další.
Pokud premiér Renzi 4. prosince v referendu prohraje, dopadne to především, a to okamžitě, na celý italský bankovní sektor. Některé banky v Itálii mají ve svých bilancích problémy tak rozsáhlé, že se nevešly ani do nedávno prosazeného „ozdravného programu" vlády, který přeci jen přinesl jisté ozdravení tohoto problémového sektoru italské ekonomiky. Odhaduje se, že toxická aktiva italských bank jsou někde kolem 20 % z celkově napújčovaných peněz.
Při nejistotě, která by vyplynula ze záporného hlasování italských občanů v nedělním referendu, jež by vyvolalo následné odstoupení Renziho reformní vlády, by se otevřely dveře dokořán k novým parlamentním volbám, a tím i k posílení vlivu chaotů v italské politice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV