Paroubek: Půjde Bakala bručet?

12.05.2016 15:10

Překvapivě až nyní prosákla informace, že bývalý uhlobaron a stále ještě multimiliardář Bakala, který spolu se svými společníky vytahal v průběhu 11 let z OKD podle některých propočtů hodně přes 100 miliard korun, se dostal do hledáčku policie. Respektive se sem dostala společnost OKD v době, kdy v ní byl Bakala spolumajitelem.

Paroubek: Půjde Bakala bručet?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Některé operace, které v OKD probíhaly, byly samozřejmě za pomyslnou etickou hranicí. Například desetimilionové odměny pro management v době, kdy OKD již docházel dech, anebo mnohamilionové odměny pro současnou hvězdu a europoslance hnutí ANO Teličku, který pravděpodobně zametal cestičky pro Bakalovy zájmy v Bruselu.

Žít se musí, jak říkal Gogol, ale v okamžiku, kdy šla společnost OKD do bankrotu, je potřeba si na každý takovýto výdaj, zejména člověka, který je v politice, posvítit. A je to právě šéf hnutí ANO Babiš, který v nedávné minulosti tak rád vyprávěl o tom, jak „všeci kradnů“. Europoslanec Telička sice nekradl, ale vydělal hodně přes deset milionů korun ve společnosti uhlobarona Bakaly, která se nyní kácí k zemi…

Je mimochodem zvláštní, že ministr financí zatím vůbec nerozporuje smlouvu, již uzavřel nabyvatel minoritního podílu státu OKD, který posléze přešel na Bakalu s Bakalovou NWR. Že by všechna ustanovení byla ze strany Bakaly splněna? Nemyslím si to. A že policie koná až dnes a možná, že bude konat takovým způsobem, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, to mě vůbec nepřekvapuje…

Ale že by všechny věci v OKD proběhly fér a že by měl stát nyní převzít závazky po Bakalovi, nějakých bratru nejméně 17 miliard, a Bakala si ze svých desítek miliard, které si nahospodařil v OKD, jež se s ním „šťastně“ dopracovalo k bankrotu, užíval, to by mělo policii a státní zastupitelství znepokojit.

Pokud by byl vydán mezinárodní zatykač na Bakalu a spol., málo koho by to zarmoutilo. Možná, že by si toho s povzdechem konečně všimli i přátelé Knihovny Václava Havla, jejímž je Bakala štědrým donátorem. Z jakýchpak asi peněz?

Je zajímavé, že nikdo z přátel pravdy a lásky v médiích o tomto etickém problému zatím nenapsal a neřekl ani slovo. To může být člověk jako Bakala i nadále spojován s odkazem V. Havla? Zřejmě přátelům pravdy a lásky tento fujtajbl v tuto chvíli ani nevadí… Peníze v některých případech zřejmě nepáchnou. A toto je pro přátele pravdy a lásky jeden z těch případů…

Nezbývá než policii a státnímu zastupitelství popřát odvahu, ke sběru důkazů proti člověku, jenž stále disponuje obrovskými penězi, výtečnou marketingovou základnou a vlastním mediálním impériem.

Myslím, že také čtenáři Hospodářských novin a Respektu by se mohli odhodlat k něčemu takovému, jako je bojkot těchto periodik.

Bakala by prostě měl z této své investice, kterou si zajišťuje mediální krytí, vypadnout. Jinak si těžko umím představit, že by probíhající vyšetřování mohlo být bez nátlaku a zcela objektivní. Pro polici je to prostě velmi složitá záležitost.

Když bude policie postupovat vůči Bakalovi alespoň napůl tak důkladně jako vůči I. Rittigovi, musí to v krátké době přinést efekt…

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sviták (SLK): Liberecký kraj spojení mezi Rumburkem a Prahou zajistí

10:29 Sviták (SLK): Liberecký kraj spojení mezi Rumburkem a Prahou zajistí

Na trase z Rumburku přes Českou Lípu do Prahy před nedávnem přestal jezdit dopravce Quick Bus. Cestu…