Paroubek: Sobotka s Dolínkem spali?

01.07.2017 10:12

V těchto dnech poutá velmi silnou pozornost veřejnosti prodej střechy nad hlavou (několika set bývalých bytů ČEZ) občanům v Praze Písnici, kde došlo k prodeji těchto bytů firmě CIB Rent Písnice.

Paroubek: Sobotka s Dolínkem spali?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Upozorňoval jsem na tuto situaci již před mnoha měsíci a poskytl jsem i návod, jak tuto situaci řešit. Premiér Sobotka, který mohl zasáhnout, ale i náměstek pražské primátorky Dolínek, lídři sociální demokracie ve dvou krajích, ale spali jako Šípkové Růženky.

Zcela správně nyní celou záležitost otevřel L. Zaorálek, nový celostátní lídr sociální demokracie pro volby do sněmovny. Zda se mu to podaří či nepodaří, je ovšem ve hvězdách. A zavinění v této věci nese jak bývalý ministr financí Babiš (jeho nástupce Pilného L. Zaorálek na tiskové konferenci vyzval, aby se bytům v Písnici začal věnovat), tak premiér, ale například také náměstek primátorky, který nekonal a své spolustraníky na tento problém vůbec neupozornil. Teď už je, i přes Zaorálkovu snahu, zřejmě pozdě bycha honit…

Přikládám proto svůj článek z 12. prosince loňského, kdy jsem na celou věc upozorňoval a uváděl, jak by se mohla a měla řešit:

Jak s byty ČEZ v Písnici?

V roce 2008 jsem se, tehdy jako poslanec ČSSD za Ústecký kraj a předseda nejsilnější politické strany v zemi, obrátil na vedení energetické společnosti ČEZ ve věci prodeje bytů náležejících této společnosti v Kadani a Klášterci nad Ohří jejich nájemníkům. Jednalo se o cca 2000 bytů.

Tehdy, kolem krajských voleb v roce 2008 se projevovalo mezi občany, kterých se to týkalo, velmi silné znepokojení, že ČEZ chce tyto dříve vlastně podnikové byty prodat "v jednom balíku" nějakému investorovi či nějaké realitní firmě.

Docházelo k pozdvižení občanů, kterému se nelze vůbec divit. Byty již ostatně nebyly v nejlepším technickém stavu, takže se předpokládalo, že jejich noví majitelé de facto převezmou vysoké budoucí náklady na údržbu.

Vedení ČEZu si nechalo v této věci zpracovat několik právních posudků, na jejichž základě bylo zjištěno, jaké jsou možnosti a za jakou cenu bude eventuálně možné tyto byty prodat.

A tyto byty byly skutečně v roce 2009 nabídnuty k prodeji nájemníkům, a to za cenu 1180 korun za m2. (Původně ČEZ pracoval s cenou 5000 korun za m2.)

Pokud dnes premiér Sobotka říká, že nejde zajistit prodej těchto bytů za rozumnou cenu jejich nájemníkům, mýlí se. A měl by přehodnotit tento svůj postoj. Jsem ochoten mu celou dokumentaci o této záležitosti z let 2008-2009 zapůjčit.

Chápu zoufalství obyvatel bytů ČEZu v Písnici, jejichž byty se stanou, pokud nedojde k zásahu ze strany státu, součástí majetku nějaké realitní firmy, a to samozřejmě zvýší jenom pocit nejistoty lidí, kteří v těchto bytech bydlí…

Jejich situace je v mnohém velmi podobná jako situace tehdejších obyvatel bytů ČEZu v Kadani a Klášterci nad Ohří. Také tehdy původní tvrzení ČEZu bylo, že jako řádný hospodář zkrátka musí byty prodávat s cílem maximalizace zisku. Tato teze je samozřejmě lichá. Pokud by se tehdy tomuto prodeji nikdo nevěnoval, což je současný případ bytů v Písnici, tehdejší nájemníci bytů ČEZu v Kadani a Klášterci nad Ohří by o své bydlení mohli rovněž přijít.

Zástupci ČEZu dnes hovoří o tom, že se nájemci bytů nemusejí bát zvýšení nájmů, protože v soutěži jsou zahrnuta i sociální kritéria. Mezi těmi je i závazek nezvyšovat nebo jen mírně zvyšovat (!!) po dobu příštích pěti let nájemné. Jedním z kritérií je i závazek kupujícího, že do tří let učiní kroky k rozdělení bytového fondu na jednotky a ty přednostně nabídne k odkupu jejich nájemcům za cenu nepřesahující 29 000 korun/m2. „V případě, že se sejdou dvě cenově podobné nabídky, mohou i tato kritéria rozhodnout,“ uvedl mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

Jednak podobný příslib o prodeji bytů nájemníkům udělal při privatizaci minoritního podílu OKD také Z. Bakala (a víme, jak to s bývalými hornickými byty na Ostravsku nakonec dopadlo), a jednak je i z vyjádření mluvčího ČEZu zřejmé, že zmíněná kritéria, která mají chránit nájemníky „před novým majitelem“, jsou pochopitelně jen kritérii pomocnými…

Požadavek sdružení „Moje Písnice“, aby ČEZ prodal byty přímo či nepřímo jejich nájemníkům, a to za nižší, než nyní uváděnou cenu, stejně, jako se to zhruba před osmi lety stalo na severu Čech, je zcela opodstatněný. Pokud se do celé situace vloží stát, stále ještě zde, i vzhledem k precedentu prodeje bytů ČEZu jejich nájemníkům v Kadani a Klášterci nad Ohří v roce 2009, existuje reálná možnost, že nájemníci své byty od ČEZu získají, a to za rozumnou cenu…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Petříček: EU má zájem na spolupráci s Čínou, která bude přínosem pro obě strany

9:10 Ministr Petříček: EU má zájem na spolupráci s Čínou, která bude přínosem pro obě strany

Ministr Tomáš Petříček zastupoval Českou republiku na videokonferenci ministrů zahraničí členských …