První návštěva Číny po delším čase vedla v září Xi’an, v provincii Šen-si, které je umístěno velmi blízko tehdejšího hlavního města, ze kterého před více než 2200 lety tehdejší první svrchovaný čínský císař řídil Říši středu.
Toto tehdejší hlavní město Číny mělo tehdy podle odhadů zhruba milion obyvatel, stejně tak jako o nějakých 200 – 300 let později starověký Řím. V blízkosti města se nachází expozice Terakotové armády, z níž je podle všeho odkryta pouze menší část.
Co je na Xi’anu zajímavé, kromě hi-tech průmyslu, v kterém je v tomto devítimilionovém městě v průmyslové zóně zaměstnáno cca 500 tisíc pracovníků v nejrůznějších, a především vysoce kvalifikovaných profesích, je skvělé urbanistické řešení města.
Široké bulváry jsou situovány tak, aby vyhovovaly převládajícímu směru větru. Jinak řečeno, aby se vítr dokázal ovát zplodiny z centra města. Architektura města je zajímavá, většina domů byla postavena odhadem v posledních 10 – 15 letech, tedy v letech obrovského hospodářského boomu Číny, kdy ještě před deseti lety dosahoval růst čínského HDP čísel okolo deseti procent. Město má pochopitelně i podzemí dráhu.
Architektura města jako celku je velmi tradiční, tedy spíše čínská. Xi’an leží v podhůří a má prakticky subtropické podnebí. Minimální teploty se zde pohybují blízko nuly, takže v zahradách jsou k vidění granátová jablka či banány a jiné subtropické stromy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV