Paroubek: Ukrajina od EU získá 2 miliardy eur

28.01.2015 19:08

Ministr financí A. Babiš, jak se zdá, podpořil na setkání ministrů financí zemí Evropské unie návrh na poskytnutí subsidií pro Ukrajinu, a to ve výši 2 miliardy eur.

Paroubek: Ukrajina od EU získá 2 miliardy eur
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Zajímalo by mě, jaká kritéria související s rozvojem svých demokratických institucí musí Ukrajina naplnit, aby jí byla poskytnuta tato finanční výpomoc. Zda alespoň nějaká kritéria, nebo vůbec žádná…

Při rozsahu problémů státního rozpočtu Ukrajiny jsou navíc 2 miliardy eur pouhou kapku v moři. Odborné odhady hovoří o tom, že k tomu, aby se Ukrajina dostala z hrozby státního bankrotu, potřebuje zhruba 250 – 300 miliard eur. Další stovky miliard jsou potřeba k vybudování funkční moderní infrastruktury a alespoň k částečné modernizaci ukrajinského průmyslu. Nemluvě o odstraňování následků občanské války na východě země.

Je zajímavé, že český ministr financí Babiš souhlasil s vyhozením 2 miliard eur z peněz evropských poplatníků do koše, což peníze pro Ukrajinu v této chvíli skutečně jsou, ale při tom nesouhlasí například s vyplácením zálohového výživného pro české neúplné rodiny. To by v běžném roce zatížilo státní rozpočet zhruba 50 miliony korun, část těchto výdajů by byla zpětně vymahatelná, a hlavně zálohové výživné pomohlo jedné z příjmově nejohroženějších skupin českých obyvatel: rodičům samoživitelům a jejich dětem. O vymahatelnosti, a už vůbec o pomoci těm nejpotřebnějším, nelze v případě dvoumiliardové půjčky Ukrajině hovořit.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Paroubek - profil
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vostrá (KSČM): Jak chutná moc? V restauraci na pražském Vyšehradě asi "výborně"

10:20 Vostrá (KSČM): Jak chutná moc? V restauraci na pražském Vyšehradě asi "výborně"

Reakce Miloslavy Vostré, poslankyně za KSČM a předsedkyně Rozpočtového výboru PSP ČR, na ministra zd…