Paroubek: Znění TTIP nesmí být tajné

15.06.2015 17:19

Stále jsem doufal, že se dozvím něco nového o dohodě mezi EU a USA zvané TTIP. Znění dohody je však natolik tajné, že její text neznají ani europoslanci, kteří by o ní měli hlasovat.

Paroubek: Znění TTIP nesmí být tajné
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Ve včerejších Otázkách Václava Moravce pánové Zaorálek a Zahradil mlžili a mlžili. L. Zaorálkovi se viditelně ulevilo, když americký kongres tuto Obamovu iniciativu aktuálně neschválil. Zahradil by pro ni v Evropském parlamentu hlasoval hlava nehlava, i když zjevně neví, co v ní je.

Přiznám se, že nejsem pro toto dohodu ani proti ní, protože neznám její text. A pokud se na americkém velvyslanectví může s obsahem dohody seznámit zhruba stovka vybraných českých úředníků a politiků (a mezi těmi nejsem), nevidím to jako dostatečné k tomu, aby bylo možné se o této věci vyjadřovat. Zarážející je, že pouze tři z těch vyvolených si zatím našli čas na to, aby nás s obsahem TTIP seznámili.

Nechápu optimismus Charanzových a Zahradilů, poslanců Evropského parlamentu, kteří se nekriticky dovolávají okamžitého přijetí dohody, aniž znají její obsah.
Ohledně TTIP je zajímavý rozhovor s americkým vyjednavačem S. Katzem otištěný v dnešním vydání deníku E15. Katz v něm otevřeně říká, že evropské firmy se díky TTIP k veřejným zakázkám v USA nedostanou, jak doufají, protože prostě řešení tendrů v USA je především v kompetenci jednotlivých států americké Unie, kterých je 50(!).

A krom toho je dohoda TTIP zatím blokována i americkým Kongresem a může se stát, že o ní EU a USA budou jednat až po nástupu nového amerického prezidenta v roce 2017.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Balatka: Koalice nejsou předvolební podvod

22:35 Senátor Balatka: Koalice nejsou předvolební podvod

Komentář na facebookovém profilu k předvolebním koalicím.