Pavel Sehnal (APB): Elektromobilita a Česká republika

03.05.2021 9:55

Česká republika vyrábí 60 terawatt hodin elektrické energie ročně a exportuje 8 terawatthodin, což je asi 15 procent. Díky tomu patříme k největším exportérům. Pro nárůst elektromobility potřebuje zhruba dalších 10 terawatthodin pro osobní automobily a dalších 10 terawatthodin pro nákladní automobily. Pokud svět bude přecházet na elektromobilitu, naše země bude potřebovat navíc 20 terawatthodin, takže zhruba třetinu dosavadního výkonu České republiky jenom na pokrytí elektromobility.

Pavel Sehnal (APB): Elektromobilita a Česká republika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal, předseda APB

V současné době máme v České republice osm milionů vozidel s tím, že průměrné stáří osobního automobilu je 13 let. Kdyby se měl vozový park vyměnit, trvalo by nejméně 13 let, než by převážil podíl aut s elektrickým pohonem nad těmi se spalovacími motory. A to bychom museli kompletně přestat nakupovat vozidla se spalovacími motory. 
 
Proto si myslím, že eletromobilita má svou budoucnost, ale danou politickým apelem ve vztahu k vybudování nezávislosti na zemích produkujících ropu. Bude-li vývoj v tomto odvětví komerční bez zásahu státu, horizont přeměny vozového parku s převládnutím elektromobilů se bude pohybovat mezi 20 - 25 lety. Ve chvíli, kdy přijde zásah státu metodou direktivního nařízení, že třeba do deseti let zmizí vozidla se spalovacími motory, tak to celý proces může pochopitelně zrychlit. Běžný evoluční vývoj ale potrvá asi 25 let. 
 
Potřebný výkon pro rozvoj elektromobility může poskytnout pouze jaderná energie. Jiný adekvátní zdroj nelze v České republice realizovat. Není tady dost řek, není zde dost větru ani slunce, abychom vyrobili navíc 20 terawatthodin. Nepochybně tedy budou potřeba další bloky jaderných elektráren, bez toho nemůžeme být v České republice energeticky soběstační. Jiné alternativy pro takovou kapacitu v našich českých podmínkách neexistují.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Green Deal je šílený nápad ekoteroristů EU

14:15 Vích (SPD): Green Deal je šílený nápad ekoteroristů EU

Lidská civilizace se rozvíjí takovým tempem, že postupně ovládla celou planetu. Oblastí na světě, kd…