Pavlíček (STAN): Volby do EP na jižní Moravě - silné Brno, slabé Znojemsko

18.06.2019 9:10

26 681. Tolik hlasů získala ve volbách do Evropského parlamentu koalice Starostů, TOP 09 a regionálních partnerů v Jihomoravském kraji. Celkových 9,59 % stačilo na postavení nejsilnějšího moravského kraje, přesto se jasně ukázalo, ve kterých oblastech máme co zlepšovat.

Pavlíček (STAN): Volby do EP na jižní Moravě - silné Brno, slabé Znojemsko
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Poslední měsíc jste naše kandidáty, členy i podporovatele mohli vídat na náměstích po celé jižní Moravě, jak přesvědčují, argumentují a perou se za kandidátku Spojenců. Projeli jsme 40 největších obcí, na Náměstí Svobody jsme měli stánek otevřený každé všední odpoledne. Odměnou nám jsou tři mandáty v EP a téměř desetiprocentní podpora v JMK.

Jádrová podpora spojení Starostů, TOP 09, Zelených, Liberálně ekologické strany a regionálních partnerů, v našem případě hnutí Sdružení osobností pro Moravu, se ve všech oblastech dostala přes pět procent. Mezi regiony však nastaly až dvojnásobné rozdíly.

„V Brně koalici volilo přes 13 % voličů. Roli zřejmě sehrála skladba obyvatel, permanentní denní kampaň i častá přítomnost kandidátů. Ve zbytku kraje už jsme se bohuželi stačili jen mihnout,“ přiznává předseda STAN JMK Radomír Pavlíček.

Přesto bodoval Brno-venkov s 9,87 % i Břeclavsko se ziskem 7,65 %. Zaostala naopak čtveřice okresů Blanensko (6,91 %), Vyškovsko (6,62 %), Hodonínsko (6,58 %) a Znojemsko (6,53 %). „Tyto volby byly testem před krajskými volbami v příštím roce. Jasně nám ukázaly, kterým oblastem se teď začneme věnovat více a kam zaměříme naše úsilí,“ vysvětluje Pavlíček.

„Jsou to spojité nádoby. V nejslabších okresech máme nejméně starostů i nejméně členů. Z toho vyplývá nižší viditelnost v regionu a logicky i nižší podpora. Pokusíme se našim komunálním politikům v místě maximálně pomoci, aby výsledky ze všech oblastí v krajských volbách přinesly radostná čísla začínající na 10 %,“ uzavírá Pavlíček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Balcarová (Piráti): Zrychlení výstavby, nebo poškození životního prostředí a veřejných zájmů?

22:38 Balcarová (Piráti): Zrychlení výstavby, nebo poškození životního prostředí a veřejných zájmů?

Jakožto předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí jsem za spolupráce senátorky Jitky Seitl…