Peake: Nábřeží žije, Praha umírá

12.09.2013 21:16

Tuto sobotu uzavře pražský magistrát Smetanovo nábřeží dopravě. Účelem této a několika dalších sobot je zkušební vytvoření nové pěší zóny, na níž se bude odehrávat různorodý program.

Peake: Nábřeží žije, Praha umírá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolína Peake

Budování žijících veřejných prostorů je nepochybně chvályhodné a Praha by se měla snažit každou takovou možnost využít. Magistrátu se to ale moc nedaří.

Oživení vltavských náplavek pro občany a návštěvníky Prahy jako by teprve v posledních dnech někoho napadlo. Podoba hlavního bulváru, Václavského náměstí, je tristní. Mnohé parky (Kampa) čekají již několik let na rekonstrukci.

A tak vytvořit pobytový prostor uprostřed jednoho z hlavních tahů centrem města vypadá spíš jako hloupý vtip nebo spíše nápad hodný primátora Hudečka, který neváhal uzavřít občanům Prahy metro, jen aby v něm mohl natáčet americký filmový štáb. Nejspíše je to ale jen důsledek naprosté neschopnosti vytvořit ucelenou vizi rozvoje centra Prahy a nahrazování této vize drobnými nápady.

Praha, a její centrum obzvlášť, je ale velmi citlivá na podobně anorganické dopravní hurá akce. Výsledkem uzavřeného Smetanova nábřeží bude ucpaná Malá Strana, kterou se potáhne každý, kdo bude chtít dojet třeba z Vyšehradu na Staré Město. Stejně, jako uzavření dolní části Václaváku znamenalo, a stále znamená, celodenně ucpanou ulici Politických vězňů. Přitom přínos této uzavírky je nulový. Spodní Václavské náměstí nevypadá o nic lépe, neláká k návštěvě o nic více než dříve.

Příjemně se žije tam, kde jsou místa na rekreaci a bez hluku z aut a tramvají. Ale člověk potřebuje také občas dojet z jednoho místa na druhé. Dopravní obslužnost je součást pocitu komfortu, který ve městě chceme. Kultivujme proto veřejné prostory tam, kde již přirozeně existují a ponechme přitom Prahu průjezdnou.

Mgr. Karolína Peake

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: LIDEM

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peksa (Piráti): Český premiér nás okrádá o budoucnost. Zastavení dotací je reálná hrozba

22:13 Peksa (Piráti): Český premiér nás okrádá o budoucnost. Zastavení dotací je reálná hrozba

Kvůli Andreji Babišovi hrozí České republice zastavení veškerých evropských dotací.