Peksa (Piráti): Evropský parlament bude debatovat o rezoluci Babiš II. Potrestán musí být jen Andrej Babiš, ne čeští občané

14.05.2021 10:57

Do Evropského parlamentu míří rezoluce s názvem „Střet zájmů českého premiéra“. Jde o návrh lidovecké europoslankyně Moniky Hohlmeierové s cílem vyzvat Evropskou komisi k tomu, aby byl střet zájmů Andreje Babiše již definitivně vyřešen.

Peksa (Piráti): Evropský parlament bude debatovat o rezoluci Babiš II. Potrestán musí být jen Andrej Babiš, ne čeští občané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa
reklama

vropská komise totiž nedávno zveřejnila finální verzi auditů, ve kterých jasně říká, že Andrej Babiš vlastní a ovládá Agrofert, tudíž je bez debat jako český premiér ve střetu zájmů. Půjde zatím o nejsilnější nástroj Evropského parlamentu jak sjednat nápravu.

„Cílem rezoluce je vyzvat Komisi, aby k Babišovi už nedoputovalo ani euro z unijního rozpočtu. Navíc jasně vyzýváme ke vrácení již nelegálně vyplacených peněz do českého rozpočtu, ze kterého se předplácejí evropské dotace, které ale Unie stopla – Agrofert je se svým reálným majitelem Babišem v nepřijatelném střetu zájmů,“ vysvětluje europoslanec Mikuláše Peksa.

„V rezoluci jasně říkáme, že Babiš musí být jasně postaven mimo jakákoliv jednání o unijních penězích. Zároveň mu nyní nesmí nic proplácet ani český stát, ani Evropská unie. S Piráty teď řešíme to, aby finální potrestání Babišova střetu zájmů dopadlo jen a pouze na něj. Babiš si nesmí brát české občany jako rukojmí,“ dodává Peksa, který je stínovým zpravodajem rezoluce za skupinu Greens/EFA.

Cesta pro českého premiéra ven z této situace je jednoduchá – přestat pobírat s Agrofertem dotace, kompletně ho prodat nebo rezignovat na funkci premiéra. Babiš ale jakékoliv své pochybení stále odmítá.

O rezoluci se bude debatovat na plenárním zasedání příští týden. Finálně hlasovat budou europoslanci v červnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): TOP 09 má v Praze kvalitní a silné osobnosti

7:33 Pekarová Adamová (TOP 09): TOP 09 má v Praze kvalitní a silné osobnosti

TOP 09 schválila kandidátku v Praze, dvojkou strany bude starosta Ondřej Kolář.