Peksa (Piráti): Mám opatrnou radost

18.01.2022 19:57 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k zastropování zemědělských dotací

Peksa (Piráti): Mám opatrnou radost
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Sice pořád jako nejefektivnější cestu, jak useknout dotace velkým agrobaronům, vidím přímé zastropování dotací, tohle je dobrý pokrok.

Menší podniky by si totiž z dotací měly ukousnout větší díl než doposud. Zvýhodněni by měli být i ekologicky hospodařící zemědělci. Celkově by podmínky měly nahrávat menším farmářům. A to je jedna z cest, jak z Česka udělat příjemnou krajinu pro žití, která bude správně zachytávat vodu a dokáže pomoci Čechům se suchem i teplem.

Nově totiž každý podnik získá vedle dosavadních plateb na hektar ještě dodatečné peníze na prvních 150 hektarů, na tuto platbu má přitom nárok každá firma. Například podnik se sto hektary tak dostane dodatečnou platbu na sto hektarů, zatímco firma obhospodařující tisíc hektarů peníze na 150.

Nastavení české zemědělské politiky pro další dotační období Evropské unie určí národní strategický plán. Česko ho stejně jako ostatní členské státy mělo poslat Evropské komisi do konce minulého roku. Ministerstvo zemědělství si ale vyjednalo výjimku a dokument chce zaslat během ledna. Peníze na zemědělství jsou největší částí unijních dotací. V letech 2023–2027 se z tohoto balíčku rozdělí 386,6 miliard eur (zhruba 10,1 bilionu korun). Česko má dostat zhruba 140 miliard korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Takové zmatky nemůžeme tolerovat

9:45 Mračková Vildumetzová (ANO): Takové zmatky nemůžeme tolerovat

Komentář na facebookovém profilu k organizaci přijímání uprchlíků z Ukrajiny