Peksa (Piráti): Plynovod Gazela 2 výrazně zhorší životní prostředí v Plzeňském a Ústeckém kraji

01.11.2018 21:10

Ústní interpelace na ministra životního prostředí Richarda Brabce ke stavbě plynovodu, známého pod názvem Gazela 2

Peksa (Piráti): Plynovod Gazela 2 výrazně zhorší životní prostředí v Plzeňském a Ústeckém kraji
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Děkuji. Vážený pane ministře, rád bych se zeptal na plánovanou stavbu plynovodu, známého pod názvem Gazela 2, který by, dle mého soudu, výrazně zhoršil životní prostředí v Plzeňském a Ústeckém kraji, a to konkrétně na tyto otázky.

Za prvé, jak je možné akceptovat kladné posouzení EIA Ministerstvem životního prostředí, když vychází z projektové dokumentace, kterou, dle slov samotného zpracovatele, není možné zpracovat dostatečné podrobnosti?

Za druhé. Znamená to tedy, že až v dodatečných posudcích bude posouzen konkrétní lokální dopad na jednotlivé složky životního prostředí. A v případě, že se vliv během stavby lokálně prokáže jako výrazně negativní, bude trasa přeložena nebo projektová dokumentace přepracována?

Za třetí. Jak se Ministerstvo životního prostředí vypořádá se zásadním rozporem tohoto záměru s mnoha strategiemi, jejíž respektování tak důsledně prosazuje. Např. strategie přizpůsobení se změnám klimatu, strategie ochrany biologické rozmanitosti České republiky a Státního programu ochrany přírody a kraji v České republice. Záměr se tváří jako veřejně prospěšná stavba. V čem konkrétně spočívá veřejná prospěšnost, když s nutností realizace této stavby nepočítá strategie regionálního rozvoje a ani politika územního rozvoje po aktualizaci v roce 2015 a ani Státní energetická koncepce.

A za páté. Jak je možné, že Ministerstvo životního prostředí nepožadovalo variantní řešení a nekladlo důraz na důkladnější posouzení vlivů na jednotlivé složky životního prostředí. I z toho důvodu, že území, kterým liniová stavba prochází je již výrazně zatíženo negativními dopady podobnou liniovou stavbou a mnoha dopady průmyslových odvětví. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Nejlepší si zslouží ocenění

7:37 Senátor Valenta: Nejlepší si zslouží ocenění

Komentář na facebookovém profilu k vyhlášení nejlepších sportovců okresu Hodonín.