Peksa (Piráti): Podpořili jsme významné zvýšení dodávek munice Ukrajině

02.06.2023 10:01 | Tisková zpráva

Pirátští europoslanci podpořili granty v hodnotě 500 milionů eur na výrobu munice pro Ukrajinu. Nová legislativa, kterou schválili evropští poslanci, se zaměřuje na udržitelné zvýšení zásob munice pro Ukrajinu. Pirátští europoslanci tento návrh podpořili s důrazem na transparentní tok peněz.

Peksa (Piráti): Podpořili jsme významné zvýšení dodávek munice Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Naším cílem je zvýšit produkční kapacity výroby munice v Evropě. Spotřeba munice na Ukrajině je obrovská a my musíme zajistit, aby jí Ukrajina měla dostatek. Máme tedy v plánu poskytnout granty na nákup munice, rozšířit výrobní kapacity po Evropě a použít další nástroje a pobídky. Ve všech ohledech bude nutná úzká evropská spolupráce a kvalitní infrastruktura,“ vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

„Jsem ráda, že se podařilo vyjednat taková pravidla, která také zjednoduší některé předpisy. Díky tomu se zajistí, aby se stávající omezené výrobní kapacity využily ve prospěch Ukrajiny. Vojenská pomoc Ukrajině je nezbytná pro zajištění její suverenity, integrity a bezpečnosti. Společně se spojenci se musíme postavit proti agresi a poskytnout Ukrajině nezbytné prostředky a podporu, kterou potřebuje k ochraně svého lidu a území. Je to nejen v zájmu Ukrajiny, ale také v zájmu naší stability," vysvětluje europoslanykně Markéta Gregorová. 

Je nám jasné, že půjde o velkou částku peněz, které budeme muset investovat do soukromého sektoru. Proto jako Piráti tlačíme na transparentní tok peněz. Musíme vědět, kam peníze půjdou a jak s ním bude naloženo. Pokud chceme pomáhat udržitelně, je potřeba se vyhnout zneužití, zpronevěry a korupci, k čemuž chceme jasná pravidla. Ne ale za cenu zpomalení dodávek, priorita musí být bezpečí Ukrajiny,“ říká Peksa. „Pokud máme zůstat před Ruskem v bezpečí, musíme pomoct Ukrajině. A Ukrajina se nemůže ubránit, pokud nebude mít dost munice. Takhle jednoduché to je,“ dodává Peksa.

Evropská unie se již v minulosti zavázala poskytnout Ukrajině milion kusů munice pro děla. Zároveň EU poskytuje Ukrajině finanční pomoc formou dlouhodobé půjčky v hodnotě miliard eur. Tzv. akt na podporu výroby munice nyní musí schválit ještě členské státy. 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Odporný, odporný, odporný !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseoptimus , 02.06.2023 10:06:19
Běžte už do hajzlu !

|  6 |  0

Další články z rubriky

Ulvr (SLK): Na Jilemnicku vzniklo první společenství obcí v republice

13:04 Ulvr (SLK): Na Jilemnicku vzniklo první společenství obcí v republice

Liberecký kraj se stal prvním krajem, kde vzniklo společenství obcí jako nová forma meziobecní spolu…