Peter (TOP 09): Právní stát, nebo technologie moci?

21.11.2017 6:37

Ano, to je to přesně to oč tu běží, když se zvolení poslanci baví o počtu členů výboru Poslanecké sněmovny, v tuto chvíli především mandátového a imunitního výboru.

Peter (TOP 09): Právní stát, nebo technologie moci?
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

Doporučení tohoto výboru plénu sněmovny bude pravděpodobně klíčové pro vítěze voleb, pokud jak se dá předpokládat, orgány činné v trestním řízení opět podají Poslanecké sněmovně svou žádost o vydání některého ze zvolených poslanců.

TOP 09 v minulosti omezila imunitu poslanců na období zvoleného mandátu a dále o přestupky, ovšem z dnešního hlediska se ukazuje, že možná měla být imunita omezena více, pouze na jednání na půdě sněmovny, respektive jen na vystoupení ve sněmovně a hlasování.

V tuto chvíli mezi sebou sehrává souboj právní stát a technologové moci, neboť z navrhovaných variant mohou nastat jen dvě situace;

A) bude každá politická strana zvolená do parlamentu mít svého zástupce v tomto výboru a tím bude mít zajištěn přístup ke všem relevantním informacím týkajících se případných hlasování o doporučeních výboru; čímž bude posílena role právního státu a žádná menšina nebude znevýhodněna omezením přístupu k informacím, nebo

B ) bude omezen počet členů výborů, nebo budou nedostatečně zastoupeny všechny politické strany zvolené do parlamentu svými zástupci v těcho výborech a komisích a tím nebude zajištěn přístup ke všem relevantním informacím týkajícím se případných hlasování o doporučeních výborů, kdy tedy bude menšina omezena na svých právech a technologové moci budou snadněji moci manipulovat s veřejností.

Transparentnost je přitom klíčová vlastnost, kterou je třeba prosazovat; bez relevantních informací nemůže žádné rozhodnutí být kvalitní. TOP 09 přitom v minulosti vždy hájila transparentní přístup ať ve své vlastní činnosti (byli jsme první strana s transparentním účtem), tak v zákonodárné iniciativě; připomeňme si například registr smluv a další projekty.

Budeme tedy při nadcházející ustavující schůzi Poslanecké sněmovny svědky mnoha na první pohled nenapadných “soubojů” o místa ve výborech a komisích, kdy možná někdo bude namítat, že se hraje pouze o “koryta”, ovšem ve skutečnosti se bude hrát pouze o přístup k informacím a zajištění, aby všechny z parlamentních stran, jakkoli malých, měly přístup k informacím!

MARCEL PETER

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

10:08 Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

Jednoznačně odsuzuji invazi Turecka na svrchovaném území Syrské arabské republiky. Agrese je namířen…