Petrus (ČSSD): Výrazně se blížíme k získání unikátního „hřbitova bláznů“

18.9.2017 4:57 odp.

Bohnický hřbitov je známý svou jedinečnou a mystickou atmosférou, která je unikátní i na poměry České republiky. Hřbitov vznikl pro potřeby Psychiatrické nemocnice Bohnice, a proto se mu přezdívá hřbitov bláznů. Dlouhodobě je však ve velmi špatném stavu. Městská část Praha 8 začala intenzivně podnikat konkrétní kroky k tomu, aby hřbitov získala do své správy a mohla dále výrazně zlepšovat jeho stav.

Petrus (ČSSD): Výrazně se blížíme k získání unikátního „hřbitova bláznů“
Foto: praha8.cz
Popisek: Roman Petrus (ČSSD)

K jeho zlepšení přispěli někteří občané vedení místním patriotem Jiřím Vítkem, který se o hřbitov dlouhodobě stará. Další nezbytná zlepšení hřbitova však již nebyla v silách samotných občanů, a byla proto nezbytná institucionální podpora.

Městská část Praha 8 proto začala intenzivně podnikat konkrétní kroky k tomu, aby hřbitov získala do své správy a mohla dále výrazně zlepšovat jeho stav. Během řady jednání na úrovni hl. m. Prahy a ministerstva zdravotnictví se městské části podařilo dosáhnout toho, že hřbitov postupně přešel ze správy Psychiatrické nemocnice Bohnice až pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dále řešil všechny nezbytné právní kroky. V tuto chvíli již byla městská část vyzvána k vlastnímu přímému jednání o převodu do správy Městské části Praha 8, čímž došlo k výraznému posunu celkových jednání. „Každý návštěvník Bohnického hřbitova je především v noci pohlcen neuvěřitelně mystickou atmosférou tohoto místa. Je tak jistě velmi dobrou zprávou, že jsme se výrazně přiblížili tomu, že ho získáme do své správy a budeme ho moci následně opravit,“ uvedl starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Pohřbívat už se nebude

Městská část Praha 8 zachová Bohnický hřbitov jako veřejné pohřebiště, ale už zde nebudou probíhat nové pohřby kvůli nejasně definovaným místům pohřbených a udržení celkové piety. „Hřbitov bláznů je i významnou plochou zeleně, která však není na řadě míst v optimálním stavu a v zásadě kvalitativně kopíruje stav řady stavebních objektů. Chceme proto stabilizovat zdejší vzrostlé stromy a provést dílčí dosadby zeleně, které dotvoří jedinečný charakter tohoto místa,“ doplňuje předseda komise pro životní prostředí Vít Céza.

Plánuje se také stabilizace obvodových zdí a kaple. Na hřbitově by posléze měly pravidelně probíhat komentované prohlídky pro veřejnost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Jura: Služba Senior taxi vyjde město dráž

17:46 Primátor Jura: Služba Senior taxi vyjde město dráž

Oblíbená služba Senior taxi si v budoucnosti vyžádá vyšší náklady na provoz. Navýšení finančních pro…