Pilc (Svobodní): Náš užitek nelze exportovat do zahraničí

07.01.2016 8:23 | Zprávy
autor: PV

Navazuji na minulý příspěvek, že problém vývozu zisků do zahraničí ve skutečnosti není žádný problém.

Pilc (Svobodní): Náš užitek nelze exportovat do zahraničí
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Nářky na vyvážení zisků do zahraničí poukazují na domnělý problém: vyvážení peněz ze země, vyvážení bohatství ze země. A tím prý země chudne, nebo alespoň nebohatne jak by mohla.

Zahraniční vlastník firmy, subjekt A, pokud si své peníze chce užít v zahraničí, neutrácí a neinvestuje své zisky, své koruny v Česku, ale stahuje si je do zahraničí, kde si je vymění za eura prostřednictvím banky se subjektem B, který následně tyto koruny utrácí nebo investuje v Česku. Ono se s korunami nedá dělat mnoho jiného, než je utratit nebo investovat v Česku.

Výsledek tedy je, že tyto zisky neinvestuje v Česku subjekt A, investuje je v Česku subjekt B. Neděje se žádná katastrofa.

V případě že bychom byli ve stejné měnové oblasti jako zahraničí, "odtékání peněz" by způsobilo pokles cenové hladiny v Česku. Opět se neděje žádná katastrofa. Stejný efekt by mělo, když si zahraniční vlastník stáhne české koruny k sobě domů do eurozóny a tam si je nacpe do polštáře. Opět žádná katastrofa. Nevadí že se sem jeho koruny nevrací, protože vy si za své koruny díky tomu můžete koupit více zboží, ale keynesiánci šílí.

Dobrovolná směna přináší zisk oběma stranám. Někomu například peněžní zisk, jinému zisk jako větší užitek v jiné formě. Obě strany obchodu na směně vydělají, získají, zvýší se jim jejich užitek, jinak by dobrovolná směna neproběhla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…