Pilný (ANO): Jak je to s registrem smluv

25.05.2014 21:32

Vážení přátelé a příznivci, píšete o tom, že jsem byl Rekonstrukcí státu obrazně přibit na kříž, protože jsem údajně smetl pod stůl zákon o registru smluv.

Pilný (ANO): Jak je to s registrem smluv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Pilný, lídr ANO za Královéhradecký kraj
reklama

Chtěl bych znovu prohlásit, že jsem podepsal a stále ctím zásadu, že zacházení s veřejnými penězi má být pod veřejným dohledem.

Dovolím si seznámit vás alespoň se základními fakty:

Hospodářský výbor stejně jako další výbory sněmovny přerušil jednání o tomto zákonu, stejně jako výbory další. Hospodářský výbor navrhl totéž sněmovně a požádal vládu o vypracování kvalitního zákona o registru smluv, který projde standardním a kvalitním připomínkovým procesem.

Proč?

V ústavně právním výboru byl projednávaný návrh označen za legislativní paskvil. Já tak silný názor nesdílím, ale přesto musím upozornit na základní problémy indikované v řadě připomínek desítek obcí, svazů, asociací, Úřadu pro ochranu osobních dat a dalších.

Zákon de facto nezavádí jen registr smluv, ale i registr výjimek, tedy subjektů, které zákonu nebudou podléhat vůbec nebo jen zčásti. Pravidla pro výjimky zákon nedefinuje, protože bychom jej museli neustále novelizovat. Svěřuje tedy odpovědnost za výjimky vládě. Výjimky vyplývají z utajovaných skutečností, narušení pravidel hospodářského styku, obchodních tajemství, speciálních typů smluv, narušení dodavatelsko/odběratelských vztahů atd atd atd.

Musím být stručný, proto pomíjím připomínky obcí, náklady na zavedení a provoz registru a celou řadu právních problémů vyplývajících třeba z požadavku neplatnosti již vykonávané smlouvy, pokud nebyla správně zveřejněna.

Sněmovna v minulosti prokázala svou schopnost nekvalitním zákonem „vylít s vaničkou i dítě“. Stačí zmínit zákon o veřejných zakázkách. Nepřišel jsem do sněmovny tento proces podporovat. Mohu jen doporučit Rekonstrukci státu, aby vstoupila do politiky a tak nesla alespoň politickou odpovědnost za své návrhy. Zatím nenese žádnou, odvolává se jen na práva. Demokracie je jako mince, má svůj rub a líc tedy práva a odpovědnost.

Přeji hezký den

Váš Ivan Pilný

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ANO
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Každým dnem se ukazuje, že organizace selhává víc a víc

16:33 Fiala (ODS): Každým dnem se ukazuje, že organizace selhává víc a víc

Komentář na facebookovém profilu k systému rezervací u očkování.