Piráti: Autorský zákon nabobtná. Parlament projednal prodloužení copyrightu a osiřelá díla

02.03.2014 18:00 | Zprávy

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu dne 27. 2 projednal vládní návrh novely autorského zákona. Novela podle zadání z Bruselu prodlužuje copyright k hudebním nahrávkám z 50 na 70 let a k hudebním dílům s textem podle smrti posledního z autorů. Zavádí však také pro knihovny a jiné veřejné instituce možnost užívat osiřelá díla.

Piráti: Autorský zákon nabobtná. Parlament projednal prodloužení copyrightu a osiřelá díla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká pirátská strana - ilustrační foto

*Prodloužení copyrightu vydavatelů na hudební nahrávky. Díky prodloužení copyrightu mají nadnárodní nahrávací společnosti prakticky zadarmo dalších 20 let monopolu komerčního využití nahrávek Beatles apod. Zpravodaj návrhu Jiří Pospíšil uvedl, že prodloužení monopolu je výsledkem úspěšného lobbingu nahrávacích společností na úrovni Evropské unie. Ostatně i důvodová zpráva zdůvodňuje prodloužení poklesem příjmů nahrávacích společností za posledních několik let. Česká republika byla v Evropské unii součástí blokační menšiny, nicméně následně byla přehlasována.

*Spadne Dvořákova Rusalka zpět do copyrightu? Pokud copyright platil aspoň na jednu složku hudebního díla s textem (opera, opereta, muzikál), obnoví se u zbývajícíh složek. V praxi to např. znamená, že pokud se na hudbu již copyright nevztahuje, ale libretista zemřel mnohem později než skladatel, copyright na hudbu se obnoví a bude trvat ještě 70 let po smrti libretisty. Zpravodaj Jiří Pospíšil uvedl, že mu to přijde jako dobrý nápad. Ministerstvo kultury není schopné jednoznačně říci, zda se tak obnoví i copyright na hudbu k opeře Rusalka složené v roce 1900, když copyright na libretto vyprší až v roce 2020.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Choromyslná parta v Kremlu

14:01 Laudát (KAN): Choromyslná parta v Kremlu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.