Piráti: Česká ekonomika potřebuje aktuální zákony pro Airbnb

14.05.2018 17:21

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek představil návrh zákona, který ubytovatelům přes Airbnb a podobné platformy usnadní byrokracii.

Piráti: Česká ekonomika potřebuje aktuální zákony pro Airbnb
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Místní poplatky odvede přímo Airbnb a také bude umět nahlásit cizince cizinecké policii, což zákon dnes požaduje. Airbnb bude poplatky vybírat na základě dohody s obcí, která o to požádá. Návrh Pirátů také vychází vstříc požadavkům obyvatel domu, které může „hotel v bytě sousedů“ obtěžovat. Ten, kdo bude chtít podnikat v ubytování, by to měl nahlásit společenství vlastníků. Jeho souhlas bude potřebovat každý, kdo bude chtít dát byt na Airbnb na víc než 60 dnů.

„Česká ekonomika potřebuje aktuální zákony pro Airbnb a podobné digitální platformy. Dnešní systém není výhodný pro nikoho. Podnikatelé ani sdílená ekonomika nemají jasná pravidla a hranice. Ubytovatel navíc musí vést několik evidencí a řešit agendu poplatků na úřadech. Obyvatelé domu jsou obtěžováni a snižuje se kvalita jejich bydlení, protože chybí pravidla pro předělání sousedního bytu na domácí hotel. Obce přichází o stovky milionů korun na poplatcích. Naším cílem není zvýhodnit určitou skupinu, ale zahájit diskusi, jejímž výsledkem budou férové a aktuální zákony pro Airbnb,“ uvedl k záměru zákona Jakub Michálek.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

S Airbnb bojuje zejména Praha, kde je cca 7 tisíc hostitelů, z toho 44 % pronajímá byty po celý rok. Úniky na poplatcích městu se odhadují na 120 milionů Kč ročně. Návrh poslal Ministerstvu financí, které má místní poplatky v gesci a vyhlásilo k nim připomínkovací řízení, předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Kolik bere kolega? Na to vám budou muset odpovědět už při pohovoru

12:28 Gregorová (Piráti): Kolik bere kolega? Na to vám budou muset odpovědět už při pohovoru

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová podporuje návrh směrnice o větší transparentnosti při odmě…