Piráti: Do Senátu budou kandidovat v Praze Michálek, Tylová a Wagenknecht

29. 3. 2018 9:06

Pražští Piráti uzavřeli své primární volby a do senátních voleb vyšlou Libora Michálka (Praha 2 a 3), Lukáše Wagenknechta (Praha 8) a Evu Tylovou (Praha 12).

Piráti: Do Senátu budou kandidovat v Praze Michálek, Tylová a Wagenknecht
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Volby byly zajímavé hlavně na Praze 8, kde se utkali Hayato Okamura s Lukášem Wagenknechtem, a na Praze 2 a 3, kde se proti obhajujícímu Liboru Michálkovi do 2. kola dostal Marek Hilšer.

„Členové strany svým hlasováním vyjádřily podporu dosavadní práci Libora Michálka v Senátu. Marka Hilšera jsme sice podpořili v prezidentských volbách, jeho záměry v horní komoře Parlamentu nám ale nejsou zcela jasné,“ komentuje volbu místopředseda pražských pirátů Vít Šimral a dodává: „Předchozí spolupráce s Piráty hrála i ve prospěch Lukáše Wagenknechta. Jsme rádi, že se v obou obvodech utkali kvalitní kandidáti a doufáme, že se stejně silné osobnosti přihlásí i do primárek na Praze 4.“

V Praze 4, kde o podporu zatím marně žádal Jiří Drahoš, proběhnou opakované primární volby v dubnu.

Stručné profily Piráty podpořených kandidátů:

Libor Michálek je český ekonom, politik a whistleblower. Pracoval jako makléř ve Fondu národního majetku, v dohledu nad kapitálovým trhem na ministerstvu financí, nebo v Komisi pro cenné papíry. V prosinci 2010 podal trestní oznámení kvůli podezření z trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, načež byl ministrem Drobilem odvolán z funkce ředitele Státního fondu životního prostředí. Od října 2012 zasedá v horní komoře Parlamentu jako senátor za Piráty. Byl oceněn Rekonstrukcí státu za mimořádnou podporu protikorupčních opatření.

Eva Tylová vystudovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT. Mezi lety 1998 a 2002 byla náměstkyní ministra životního prostředí a v letech 2002–2003 a 2008–2010 ředitelkou České inspekce životního prostředí. Od roku 2010 do roku 2014 byla místostarostkou Prahy 12 a od roku 2014 je zastupitelkou Prahy 12 za Stranu zelených s podporou Pirátů a LES.

Lukáš Wagenknecht je český ekonom a státní úředník, v letech 2014 a 2015 první náměstek ministra financí ČR pro oblast finančního řízení a auditu. K Wagenknechtovu odvolání vedl spor s Andrejem Babišem a hlavně ministryní Karlou Šlechtovou, která zpochybnila tým Wagenknechtových auditorů, když našli pochybení v miliardové zakázce na systém monitorující čerpání dotací. V červenci 2017 Wagenknecht spoluzaložil společnost Good Governance, která se věnuje prosazování modelů dobré praxe ve finančním řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Čeřovský: Jablonecko má nového dodavatele dopravních služeb

6:34 Primátor Čeřovský: Jablonecko má nového dodavatele dopravních služeb

Jablonečtí radní na mimořádném zasedání schválili společnost ABOUT ME, s.r.o., jako nového dodavatel…