Piráti: Europoslanci dali zelenou revolučním pravidlům pro technologické giganty

5.7.2022 10:09 odp. | Tisková zpráva

Evropský parlament schválil balíček revolučních pravidel pro digitální obry. Europoslanci většinově odsouhlasili dlouho očekávaný akt o digitálních službách a akt o digitálních trzích.

Piráti: Europoslanci dali zelenou revolučním pravidlům pro technologické giganty
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Piráti oslavují především podmínku pro propojitelnost chatovacích platforem. Europoslanci tak závěrečně potvrdili kompromisní návrh mezi Evropským parlamentem, Komisí a členskými státy.

„Do aktu o digitálních trzích se mi podařilo dostat podmínku pro interoperabilitu chatovacích platforem. V praxi to znamená, že uživatelé budou moci posílat zprávy třeba z WhatsAppu na Signal a naopak. Jen tak uživatelé začnou využívat komunikační platformy skutečně dle jejich výběru bez toho, aniž by přicházeli o kontakt se svými přáteli. Díky podmínce pro interoperabilitu jim totiž postačí jenom jeden účet,“ oslavuje výsledek kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který na legislativě pracoval jako stínový zpravodaj ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů.

Naopak do aktu o digitálních službách se podmínku pro interoperabilitu prosadit nedostalo. Podle europoslance Mikuláše Peksy se ale podařilo prosadit několik dobrých inovací, díky kterým nakonec Piráti pro návrh hlasovali.

„Celkově hodnotím pozitivně změny, které jdou směrem k větší konkurenci na trhu. Podařilo se také zabránit tlaku velkých firem, vydavatelů a jimi zlobovaných států zásadně zpřísnit copyright a omezit svobodu Internetu. Platformy budou zároveň muset hlásit, které příspěvky a proč smazaly, aby pak nezávislé kontrolní orgány mohly vyhodnotit, jestli daná platforma neprioritizuje určité názorové proudy. Zároveň budou platformy muset Evropské komisi a členským zemím zpřístupnit své algoritmy,“ dodává Peksa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

kampaň

Negativní i špinavá kmpaň tu byly vždy, ale nemáte dojem, že s vaším příchodem do politiky, vše vygradovalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Plyn není ve vlastnictví českého státu, ale v zásobnících zahraničních firem

15:54 Okamura (SPD): Plyn není ve vlastnictví českého státu, ale v zásobnících zahraničních firem

Komentář na facebookovém profilu k ujištění premiéra Fialy ohledně zásob plynu.