Piráti: Kvůli utajování technických norem je stát v exekuci a zaplatí pokutu 100 000 Kč

11.03.2016 11:40

Česká pirátská strana dnes na svých internetových stránkách zveřejnila rozhodnutí, kterým Obvodní soud pro Prahu 1 nařídil soudní exekuci proti České republice - Úřadu pro technickou normalizaci.

Piráti: Kvůli utajování technických norem je stát v exekuci a zaplatí pokutu 100 000 Kč
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

Kvůli neoprávněnému zpoplatnění technických norem ve stavebnictví dostal úřad pokutu 100 000 Kč. Pokuta se může opakovat, dokud úřad technické normy zdarma neposkytne.

"Česká republika porušuje zásady právního státu, když odmítá respektovat pravomocné rozhodnutí soudu. Je absurdní, že soud musí nutit úřad, aby dodržoval pravomocný rozsudek, a ukládat mu za to pokutu. Díky včerejšímu usnesení jsme o krok blíž, aby technické normy týkající se stavebnictví byly zdarma poskytovány občanům," říká Jakub Michálek, předseda Pirátů v pražském zastupitelstvu.

Právník zabývající se svobodným šířením informací Jakub Michálek požádal v roce 2013 normalizační úřad o poskytnutí kopie technických norem ve stavebnictví, na které má podle zákona zdarma nárok každý občan. I když Městský soud v Praze rozhodl, že mu je má Úřad pro technickou normalizaci poskytnout, nestalo se tak. Proto podal Michálek návrh na soudní exekuci rozsudku, kterému soud nyní vyhověl.

"Prosazujeme přístup k informacím a lepší podnikatelské prostředí, i když zatím nejsme ve sněmovně. Budeme také důsledně požadovat osobní zodpovědnost politiků, aby pokutu uhradil ten, kdo porušování rozsudku nařídil, i kdyby to byl sám ministr Mládek. Na rozdíl od pana Mládka nepovažujeme živnostníky za parazity a víme, že veřejnou dostupnost technických norem by všichni stavaři uvítali," říká Jakub Michálek a upozorňuje, že bezplatnou dostupnost dlouhodobě podporuje také Komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TOP 09: Chrudimáci - koalice TOP 09 a Svobodných

22:56 TOP 09: Chrudimáci - koalice TOP 09 a Svobodných

Transparentní radnice, zodpovědné hospodaření a oživení života v Chrudimi. To jsou první priority no…