Piráti: Nejvyšší kontrolní úřad by měl mít pravomoc kontrolovat města, kraje i ČT

03.07.2018 14:52 | Zprávy
autor: PV

Hospodaření statutárních měst, krajů i veřejnoprávních médií by podle Pirátů měl do budoucna kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad. Piráti zítra ve Sněmovně předloží novelu zákona o posílení jeho pravomocí. Pokračují tak v prosazování protikorupčních opatření.

Piráti: Nejvyšší kontrolní úřad by měl mít pravomoc kontrolovat města, kraje i ČT
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

V současnosti může NKÚ dohlížet pouze na to, jak hospodaří stát. Kontroly na ministerstvech přitom odhalily chyby v účetnictví v řádech miliard, absenci vnitřních kontrolních mechanismů i závažné systémové nedostatky. Dohled NKÚ nad hospodařením krajů, měst i veřejnoprávních médií by měl podle Pirátů pomoci včas odhalit dotační podvody, poukázat na plýtvání s veřejnými penězi, ale i neúmyslné chyby v účetnictví.

„V minulosti jsme byli na úrovni krajů svědky řady korupčních kauz i dlouholetého zneužívání dotací z regionálních operačních programů (ROP). Věřím, že pokud by je měl NKÚ pravomoc kontrolovat, mohly být odhaleny mnohem dříve,“ vysvětluje svou motivaci pirátský poslanec Lukáš Černohorský, který novelu zákona připravil. „Jako člen Kontrolního výboru jsem měl možnost nahlédnout pod pokličku fungování NKÚ a je to podle mého jeden z nejlépe fungujících úřadů v Česku. Nemám sebemenší pochybnosti o jeho nezávislosti ani kvalitě odváděné práce,“ chválí fungování NKÚ Lukáš Černohorský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Mikuláš Peksa, Ph.D. byl položen dotaz

USA

Vy opravdu myslíte, že USA jako velmoc zanikne? A kdo ji ve sféře vlivu podle vás nahradí? Čína, Rusko? To by přeci bylo ještě horší. Dost pochybuji, že by to mohla být Evropa nebo vy snad máte jiný názor?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jakob (TOP 09): Cílem koalice je finanční likvidace médií veřejné služby

23:08 Jakob (TOP 09): Cílem koalice je finanční likvidace médií veřejné služby

Projev na 14. schůzi Poslanecké sněmovny dne 21. dubna 2026 k financování veřejnoprávních médií