Piráti: Praha tratí desítky milionů ročně na pronájmech restaurací. Chceme je přesoutěžit

26.09.2017 19:34

Rada hlavního města Prahy na svém úterním jednání schválila novou nájemní smlouvu na restauraci v Rytířské ulici. Za pronájem restaurace, kterou Praha dříve pronajímala za 500 000 Kč ročně, bude nový provozovatel platit desetinásobek - 5,4 milionu Kč ročně. V cenách za metr čtvereční za rok došlo k nárůstů z 3800 Kč na 41 600 Kč za rok (nejnižší nabídka ve výběrovém řízení byla 21 000 Kč).

Piráti: Praha tratí desítky milionů ročně na pronájmech restaurací. Chceme je přesoutěžit
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Magistrát na Praze 1 pronajímá zhruba 40 restaurací, velkou část z nich přitom za nízké ceny pohybující se v řádech několika málo tisíc Kč za metr čtvereční za rok. Průměr je 5000 Kč. Přitom některé restaurace platí troj- i čtyřnásobek této částky, ačkoliv jsou na podobně lukrativních adresách.

Pražský zastupitel za Piráty Adam Zábranský, který se problematikou městských nájmů zabývá, k tomu říká: „Je možné, že dřívější výběrová řízení nebyla tak úplně otevřená, nebo prostě byla jen zpackaná. Nyní je vhodný čas na přesoutěžení nájmů restaurací, město tak může získat o desítky milionů ročně více.“

Piráti dlouhodobě upozorňují na nehospodárné pronajímání nebytových prostor Prahou. Zastupitel Adam Zábranský například dříve odhalil, že Praha 1 pronajímá restauraci na Václavském náměstí za hubičku Ivo Rittigovi (více ZDE). Audit Institutu plánování a rozvoje před dvěma lety vyčíslil, že na nevýhodném pronájmu kanceláří Praha tratí až stovky milionů korun ročně (více ZDE).

Pirátům se do Protikorupční strategie hlavního města Prahy podařilo prosadit, aby Praha přehledně zveřejňovala seznam nájmů nebytových prostor a alespoň jednou za tři roky provedla audit hospodárnosti nájemních vztahů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Děkuji, že nám pomáháte ve stravenkové revoluci

21:01 Ministryně Schillerová: Děkuji, že nám pomáháte ve stravenkové revoluci

Komentář na facebookovém profilu ke stravenkám.