Piráti: Přijatá zemědělská politika EU nesplnila očekávání, ohrozí budoucnost české krajiny

04.07.2021 8:35 | Zprávy

Zástupci Evropské rady, Evropského parlamentu a Evropské komise minulý týden dojednali hlavní obrysy Společné zemědělské politiky pro další roky. Výsledek jednání je podle Pirátů zklamáním.

Piráti: Přijatá zemědělská politika EU nesplnila očekávání, ohrozí budoucnost české krajiny
Foto: Piráti,STAN
Popisek: Piráti a Starostové a nezávislí

Dohoda zachovává systém, který vyhovuje velkým podnikům s průmyslovým stylem zemědělské výroby. Oproti původnímu očekávání nedošlo k zastropování přímých plateb velkovýrobců a k zavedení účinných ekologických opatření, které měly vést k větší biologické rozmanitosti, zlepšení odolnosti krajiny a snížení dopadů na životní prostředí. „Zpřísnění pravidel dobrého hospodaření je ponecháno na jednotlivých členských státech, což v případě České republiky pravděpodobně znamená jen minimální úsilí o udržitelný rozvoj,“ komentoval dohodu Milan Daďourek, soukromý zemědělec a lídr kandidátky koalice Pirátů a Starostů na Vysočině.

Pirátská strana považuje současný stav dohody za nevýhodný pro občany České republiky a nebezpečný pro budoucnost naší krajiny. Podle Pirátů měla být Evropská unie odvážnější v nastavení podmínek společného hospodaření. To potvrdil i Jiří Lehejček, vedoucí pirátského rezortního týmu zemědělství a místopředseda evropské organizace ekologického zemědělství IFOAM Organics Europe: „Drtivá většina členských států se zatím nikdy ve svých národních implementacích neodvážila zajít dále nad rámec společného evropského minima.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

vstup do vlády

Jaké jsou vaše 3 hlavní podmínky, přes které nejede vlak, a za jakých byste šli do vlády s ODS a spol? Nebo s ODS už nikdy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek: Jako když mluvíte do zdi

17:17 Kalousek: Jako když mluvíte do zdi

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k reakcím vlády na varování Národní rozpočtové rady