Piráti a STAN: Stát začnou na základě dat řídit skuteční odborníci místo populistických loutek

23.09.2021 13:57 | Tisková zpráva

Nejen nezvládnutá covidová epidemie, během které zbytečně zemřelo přes 30 tisíc lidí, ukázala, jak je důležité, aby se politici řídili daty a doporučením skutečných expertů. Právě proto chtějí Piráti a Starostové po volbách vytvořit Vládní analytický útvar (VAU), který obsadí špičkovými nezávislými odborníky.

Piráti a STAN: Stát začnou na základě dat řídit skuteční odborníci místo populistických loutek
Foto: Piráti,STAN
Popisek: Piráti a Starostové a nezávislí

Ti budou zpracovávat analýzy důležitých problémů, které přesahují kompetence jednotlivých ministerstev. Cílem je, aby stát hospodařil mnohem efektivněji, připravoval kvalitní a srozumitelné zákony a hledal cesty, jak přizpůsobovat českou ekonomiku moderním trendům. V případě nenadálých krizí, jako je například právě epidemie covidu, by státním institucím pomáhal s rychlým rozhodováním.

„Pokud by VAU existoval již nyní, nemohlo by se vládě stát, že bude vydávat protichůdná nebo dokonce nezákonná opatření. Vždyť soudy zrušily více než tři desítky covidových opatření této vlády. Ještě podstatnější je, že ignorování doporučení expertů a absence dat vedla ke zbytečnému rozjetí epidemie a také urychlení růstu inflace,” sdělil Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, a dodal: „V zahraničí takové instituce fungují běžně a ukazuje se, že zefektivňují chod státu nebo mohou vylepšit příjmy rozpočtu. Příkladem může být britský GovLab, který řeší zejména digitalizaci a modernizaci státní správy, nebo Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) na Slovensku.”

Návrh počítá s angažováním 30 až 50 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, jednalo by se tak o malý až střední útvar v současné struktuře Úřadu vlády. Náklady na zřízení a první rok provozu útvaru by neměly přesáhnout 70 mil. Kč. Zahraničních zkušeností ukazují, že by si útvar na sebe mohl začít “vydělávat“ již v prvním roce existence, což zástupci koalice vyvozují z příkladu Slovenska. Po svém založení se Útvar hodnoty za peniaze pustil do revizí výdajů veřejných rozpočtů. Pouze v oboru zdravotnictví identifikoval v roce 2017 možné úspory 363 mil. eur, z nichž 174 mil. eur se ministr zdravotnictví zavázal realizovat již v prvním roce po skončení analýzy. Útvar také zachránil značné veřejné prostředky, když upozornil na nehospodárnost PPP projektů na výstavbu nemocnice či dálnice.

„Chceme, aby vládní politici při přípravě legislativy vycházeli z faktů a aktuálních dat, která reflektují situaci v České republice. Je to v podstatě přímý opak politiky, jenž v posledních letech praktikuje současná vláda. Zvýšení efektivity veřejných politik skrze analytický útvar povede ke snižování státní byrokracie i k ukončení zbytečného rozhazování miliard z kapes daňových poplatníků. Rozhodování v moderním státě musí být postaveno na práci s daty, což se nám v budoucnu mnohonásobně vrátí,“ uvedl Petr Gazdík, místopředseda STAN.

„Lidi už mají dost legislativních paskvilů. Příkladem jsou přehnané dotace na solární elektrárny, neekologické přimíchávání biopaliv nebo třeba nový trestní zákoník, který kvůli prodloužení trestů zaplnil 5 nových věznic a v důvodové zprávě k zákonu o tom nebylo ani písmeno. Jiné palčivé problémy jako je vylidňování center měst kvůli předělávání bytů na hotelové pokoje pro turisty pak vláda léta vůbec neřeší. Máme tu skvělé vědce a odborníky, kteří mají světový a evropský rozhled, nemuseli bychom vymýšlet kolo. Můžeme převzít věci, které se v jiných zemí osvědčily. Pokud budou Piráti a Starostové ve vládě, chceme pozvat k práci odborníky a nechat je pracovat na řešeních prioritních problémů a konzultovat s nimi novou legislativu,“ uzavřel Michálek.

Více o tom, jak by měl Útvar fungovat, si lze přečíst v našem volebním programu ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Bez komedie snad ani neskončí

10:07 Laudát (KAN): Bez komedie snad ani neskončí

Komentář na facebookovém profilu k událostem kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana