Piráti hodnotí návrh novely zákona o vysokých školách jako nedostatečný

16.09.2014 8:23

Polovičatá novela je cítit pokusem o udržení statu quo. I přes dílčí zlepšení vláda konzervuje stávající stav a mnoho nového nepřináší. Řada klíčových oblastí zůstala nedořešena a nedotažena.

Piráti hodnotí návrh novely zákona o vysokých školách jako nedostatečný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká pirátská strana - ilustrační foto
reklama

Na začátku připomeňme, že hlavním cílem novely je zvýšení dlouhodobé konkurenceschopnosti ČR (viz „Výchozí dokument pro novelu Zákona o vysokých školách“).

Návrh novely Zákona o vysokých školách (111/1998 Sb.) jako celek působí o něco lépe než původní podoba novely z r. 2013. Mezi klady novely patří řešení postavení a působení působení zahraničních vysokých škol a jejich poboček na území České republiky a promítnutí těchto změn do právních předpisů z oblasti veřejného zdravotního pojištění, státní sociální podpory a důchodového pojištění.

Jako další přínos lze chápat zavedení podmínek přezkumných řízení o vyslovení neplatnosti vykonání státní zkoušky nebo její součásti nebo obhajoby disertační práce a o vyslovení neplatnosti habilitačního řízení, a to se zřetelem k ochraně dobré víry a práva na spravedlivý proces. Výjimkou jsou dlouhé lhůty řízení. Konečně za zlepšení lze označit také odstranění některých dílčích nedostatků právní úpravy. Tím však přínosy novely v podstatě končí.

Za přinejmenším diskutabilní lze označit navrhovaný systém hodnocení VŠ. Nově zavedená možnost nezveřejňování závěrečných prací je za stávajících podmínek nepřijatelná.

Stále zde chybí hlubší transparentnost – veřejná instituce resp. veřejná vysoká škola (včetně státních nebo těch, které pobírají státní příspěvek) by měla zveřejňovat všechny smlouvy, zejm. pak ty, které souvisejí s utrácením veřejných financí, a to způsobem odpovídajícím 21. století, tj. mj. na Internetu. I když se novela zveřejňováním informací zabývá, postrádá tlak na úplnou transparentnost a povinné zveřejňování na Internetu. Ani v případě systému akreditací není situace přesvědčivě a jednoznačně vyřešena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: piratskenoviny.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Trojkoalice SPOLU chce kvůli Bečvě zřídit sněmovní vyšetřovací komisi

9:25 Trojkoalice SPOLU chce kvůli Bečvě zřídit sněmovní vyšetřovací komisi

Více jak čtyři měsíce se řeší únik jedu do řeky Bečvy, který 20. září 2020 způsobil rozsáhlou ekolog…