Piráti předkládají návrh na zřízení vyšetřovací komise k OKD

7. 12. 2017 7:35

V rekordním čase se Pirátské straně podařilo nasbírat dostatek poslaneckých podpisů pro zřízení sněmovní vyšetřovací komise k OKD, které nyní předloží předsedovi Poslanecké sněmovny PČR.

Piráti předkládají návrh na zřízení vyšetřovací komise k OKD
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

Pod pirátský návrh se podepsalo 94 poslanců. Sněmovna nyní musí samotné zřízení orgánu odhlasovat. Každá z devíti sněmovních stran má být v komisi zastoupena jedním poslancem.

Předkladatelem za Pirátskou stranu je předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek: „Poslanecká sněmovna je odpovědná občanům a měla by učinit veškeré kroky, aby vyšetřila podezření z nelegální privatizace zisků a socializace nákladů. Chceme do budoucna snížit motivaci osob, které se neeticky obohacují na úkor státu a vyšetření kauzy OKD k tomu může přispět.“

Podle Jakuba Michálka a dalších předkládajících poslanců bude mít vyšetřovací komise několik úkolů a měla by vyšetřit zejména:

  • Kdo zodpovídá za rozhodnutí FNM z roku 1996 o snížení základního jmění OKD v neprospěch státu, na který v souvislosti s trestním řízením upozornil Bohuslav Sobotka jakožto svědek, a proč jako následný ministr financí nepodal za stát trestní oznámení.
  • Kdo zodpovídá za škodu, která státu vznikla prodejem minoritního podílu v roce 2004 schváleným vládou, a která byla vyčíslena Ministerstvem financí na nejméně 5,7 miliard Kč.
  • Jak zástupci státu zajistili vymahatelnost zájmů státu vyplývajících ze smlouvy, tedy aby OKD měla dostatečnou rezervu na rekultivaci po těžbě a splnila závazek předkupního práva nájemců bytů OKD.

Jak zmiňuje předložený návrh, činnost vyšetřovací komise nenahrazuje činnost soudu v probíhajícím trestním řízení. Zabývá se pochybeními zástupců státu a případnými jinými nelegálními kroky v širším kontextu, a to včetně možné odpovědnosti osob, která není předmětem probíhajícího trestního řízení.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Další prachy v trapu...

22:27 Niedermayer (TOP 09): Další prachy v trapu...

Komentář na facebookovém profilu Ministerstvu průmyslu