Piráti připravili návrhy, které zjednodušují podnikání a lépe chrání osobní údaje živnostníků

24.01.2020 23:14

Druhým sněmovním čtením prošel vládní návrh zákona, který upravuje daňový řád České republiky.

Piráti připravili návrhy, které zjednodušují podnikání a lépe chrání osobní údaje živnostníků
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Pirátští poslanci Mikuláš Ferjenčík a Tomáš Martínek podali k návrhu několik zásadních pozměňovacích návrhů, jejichž účelem je především odstranění šikanózních prvků ze strany finančních úřadů a státu vůči živnostníkům a ochrana jejich soukromých dat.

„Jsme pro zachování současné toleranční doby pěti dnů pro podání daňového přiznání bez penále. Kromě toho jsem navrhl zrušení prodloužení vyplácení vratky DPH ze 30 na 45 dní, protože se jedná pouze o jakousi formu půjčky, kterou chce vláda látat státní rozpočet na úkor firem. Další z návrhů pak má za cíl ochránit živnostníky před neoprávněným postupem finančních úřadů, proto navrhuji, aby při prokázání nezákonného zajišťovacího příkazu byl za zabavenou částku vyplácen dvojnásobek nynější navrhované úrokové sazby,“ uvedl poslanec Ferjenčík, místopředseda rozpočtového výboru.

Poslanec Martínek je autorem návrhu, který má odstranit z daňového identifikačního čísla rodné číslo: „Rodné číslo je citlivý osobní údaj a nyní je u živnostníků veřejně viditelné. Navržená úprava umožní změnit DIČ stávajícím živnostníkům a novým by již automaticky měl být přiřazován identifikátor bez rodných čísel. Úprava přispěje k lepšímu zabezpečení osobních dat, které mohou být zneužity například při sjednávání úvěrů.“

O návrhu zákona a uvedených pozměňovacích návrzích budou poslanci hlasovat v závěrečném třetím čtení, které může proběhnout již ve variabilním týdnu, tedy v první polovině února.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

8:56 Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

Přepis nedělního pořadu „Čau lidi“, 22. listopadu 2020