Piráti restartují oblíbený odkazovací web Sledujuseriály

21.02.2014 21:01

Česká pirátská strana obnovuje provoz odkazovacího webu www.sledujuserialy.cz. Dvouměsíční výpadek byl zapříčiněn problémy s hostingem a potřebou zlepšit technické i právní zabezpečení serveru.

Piráti restartují oblíbený odkazovací web Sledujuseriály
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká pirátská strana - ilustrační foto
reklama

Tlakem České protipirátské unie, která požaduje ukončení provozu webu, se Piráti nenechají zastrašit. Příznačné je, že poté, co Piráti požádali ČPU o předložení důkazů o zastupování autorů seriálů, komunikace z její strany náhle ustala.

„Výklady údajných specialistů (povětšinou lobbistů zájmových organizací a zástupců kopírovacích monopolů) nejsou nad zákonem. O legálnosti služby rozhoduje pouze a jedině soud. Případné soudní pře, na které marně čekáme od spuštění prvního odkazovacího webu Pirátské strany s filmy v roce 2011, se nebojíme - naopak, uvítali bychom je. Chceme celou tuto absurditu dotáhnout až k Evropskému soudnímu dvoru (ESD) a tam po právu zvítězit. Odkaz prostě není zločin,“ obhajuje provoz webu www.sledujuserialy.cz Ivan Bartoš, lídr Pirátů.

Důvodem k optimismu Pirátů je i poslední rozhodnutí ESD v kauze Svensson vs. Retriever Sverige AB, kdy soud konstatuje, že uvedení hypertextových odkazů na díla volně dostupná na jiné internetové stránce nepředstavuje sdělování veřejnosti podle čl. 3 odst. 1 směrnice 2001/29. Soud současně konstatuje, že členský stát EU nesmí poskytnout větší ochranu nositelům autorského práva tím, že v rámci pojmu „sdělování veřejnosti“ zahrne více úkonů, než uvádí toto ustanovení.

Nejznámější domácí kauza mladíka z Liberce, který provozoval podobnou službu, skončila sice vítězstvím žalující strany, ale ani tento fakt neznamená, že by odkazování jako takové bylo nelegální. „Skandální je, že český Nejvyšší soud v kauze „libereckého piráta“ nepožádal ESD o vyjádření,“ konstatuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Pokud by byl web Sledujuseriály nelegální, jak by potom mohl být legální internetový vyhledávač Google? Hypertextový odkaz je základním stavebním prvkem Internetu. Pokud jej kriminalizujeme, rozbijeme celé fungování Internetu. Račte porovnat: <a href=„URL“> (odkaz) a <embed src=„URL“> (embedding),“ uvádí Marcel Kolaja, specialista na svobodnou kulturu a dvojka na kandidátce Pirátů do Evropského parlamentu.

S výkladem Marcela Kolaji souhlasí i stanovisko ESD, které v otázce sdělování veřejnosti u děl, která jsou na zdrojové stránce volně dostupná, staví embedding a odkazování na stejnou úroveň.

„Návštěvníci serveru bohužel ne vždy chápou, že cílem Pirátů není poskytovat zdarma nejnovější epizody seriálů široké veřejnosti. Piráti celý projekt provozují v rámci dlouhodobé kampaně „Odkaz není zločin“, která nemá za cíl nic menšího než zachovat svobodný Internet nejen pro seriálové nadšence. Na druhou stranu nás ale zájem veřejnosti o tuto službu pochopitelně těší,“ dodává závěrem Bartoš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Česká pirátská strana
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODS a TOP 09: Senát podpořil přijetí pomoci z NATO a EU

9:09 ODS a TOP 09: Senát podpořil přijetí pomoci z NATO a EU

Senátoři ODS a TOP 09 vítají přijetí pomoci od spojenců NATO a EU. Zároveň podporují vyplácení ošetř…