Piráti žalují městské firmy, které porušují zákon a nechtějí jim poskytovat informace

03.11.2015 14:44

Zastupitel za Piráty Adam Zábranský dnes zažaloval tři obchodní společnosti ovládané hl. m. Prahou. Ty totiž v rozporu s judikaturou prohlašují, že nejsou povinným subjektem dle zákona o svobodném přístupu k informacím a informace na základě žádostí tak neposkytují.

Piráti žalují městské firmy, které porušují zákon a nechtějí jim poskytovat informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká pirátská strana - ilustrační foto

Jedná se o všechny tři pražské holdingy: Pražská energetika Holding, a.s. a Pražská teplárenská Holding, a.s., ve kterých má Praha 51% účast, a Pražská plynárenská Holding, a.s., kterou město vlastní dokonce ze 100 %. Piráti po nich chtěli poskytnout informace o odměnách členů statutárních orgánů (dozorčích rad a představenstev) ve všech firmách v holdingu. V dozorčích radách a představenstvech firem s majetkovou účastí města totiž často sedí politici a dle Pirátů by veřejnost měla vědět, kolik za to berou.

Odměny členů statutárních orgánů se skládají ze dvou složek: pravidelných měsíčních odměn (většinou v řádu jednotek až několika desítek tisíc korun) a jednou ročně udělovaných tantiém neboli podílů na zisku (u některých obchodních společností v řádu několika milionů korun na osobu). Piráti vycházejí z toho, že údaje o těchto odměnách by u městem ovládaných společností měly být veřejné. V současnosti tomu ale tak v mnohých případech není. Jen málo společností je dává na web a z údajů v obchodním rejstříku například nelze zjistit, jaké odměny dostávají jednotliví členové dozorčí rady a představenstva Pražské plynárenské (dceřinná společnost Pražské plynárenské Holding). Víme pouze to, že celkově si za rok 2014 rozdělili 13,9 milionů Kč v měsíčních odměnách a 28 milionů na tantiémách.

Problém ale samozřejmě nejsou jen odměny. „Ve firmách s majetkovou účastí Prahy se točí desítky miliard korun ročně. Transparence Magistrátu zdaleka nestačí, dokud městské firmy ani nebudou poskytovat informace v souladu se zákonem, všechno to ohánění otevřeností je pouhý výsměch,“ upozorňuje Adam Zábranský, který se o městské firmy zajímá. „Dokud s tím koalice není ochotna nic udělat, nezbývá nám než se o informace soudit. Již před dvěma měsíci jsem zažaloval společnost Pražská plynárenská Servis distribuce z plynárenského holdingu, dnes se přidávají tři další.“

Piráti už dříve odhalili, že Radmila Kleslová bere z funkcí v městských firmách zhruba 360 000 Kč měsíčně. Veřejnost má právo vědět, jestli má nějaké následovníky.

Odkazy:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.