Pivoňka Vaňková (STAN): Zlepšení fungování lékařské posudkové služby

21.11.2022 5:35 | Tisková zpráva

Lékařská posudková služba hraje v našem sociálním systému zásadní roli. Ať už jde o invaliditu, příspěvek na péči nebo třeba posuzování zdravotního stavu pro účely příspěvků na zvláštní pomůcky.

Pivoňka Vaňková (STAN): Zlepšení fungování lékařské posudkové služby
Foto: STAN
Popisek: Pavla Pivoňka Vaňková

Na práci takzvané „LPS“ tak závisí situace statisíců lidí. Jde zejména o lidi s postižením, po vážném úrazu nebo dlouhodobě nemocné. Jsou to lidi, kterým bychom jako stát měli poskytovat kvalitní a také rychle fungující služby. LPS se přitom potýká již delší dobu s řadou problémů. Jde třeba o dlouhodobý nedostatek lékařů nebo nízkou efektivitu některých procesů.

K rychlejší finanční pomoci se ale nyní nově dostanou lidé se zdravotním postižením, kteří jsou právě závislí na posuzování invalidity nebo nároku na příspěvek na péči či na kompenzační pomůcky. Novela zákona, kterou jsme v pátek schválili, reaguje totiž na zmíněný nedostatek posudkových lékařů a počítá s personálním posílením a zrychlením práce lékařské posudkové služby. Odstraní tak dlouhé a neakceptovatelné čekací lhůty.

Posudkovým lékařům totiž budou nově pomáhat odborní zdravotnicky vzdělaní pracovníci, kteří budou zpracovávat posudky v méně složitých agendách. Díky možnosti elektronické komunikace se pak proces vyšetření zefektivní a navíc do posudkového procesu se nově doplní stanovení lhůty, ve které posuzovaná osoba může předložit podklady k posouzení svého zdravotního stavu.

Posuzovaná osoba tak získá větší právní jistotu, že veškeré podklady dodala včas.

Proto jsme jako hnutí STAN velmi rádi, že ministerstvo tento zákon předložilo a že jeho schválení přispěje ke zlepšení služeb pro občany.

Schválili jsme změny lékařské posudkové služby, které zefektivní a zrychlí služby občanům.

Lidé s postižením, invaliditou nebo dlouhodobě nemocní. Ti všichni přichází s LPS do kontaktu.

Proto jsem ráda, že jim bude moci stát rychleji pomoci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

nelegální export

Jak je možné, že jsou nelegálně vyvážené léky? Se pak nejde divit, že u nás nejsou. Evidentně tato praxe trvá už dlouho, to na to nikdo dosud nepřišel nebo spíš nechtěl přijít? A co navrhujete jako řešení? Protože na druhou stranu je tu svoboda podnikání a lze někomu nařizovat s kým má nebo nemá obc...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

12:00 Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

Vzhledem k tomu, že v České republice ještě nebyla zavedena ani korespondenční volba ani volba elekt…