Plamínková (STAN): Můžeme ukázat Prahu jako místo, kde je také možné najít unikátní přírodní zákoutí

15.06.2016 11:15

Dub letní, známý také jako Otec dubů, se dostal do finále soutěže pořádané Nadací Partnerství Strom roku 2016. Roste na hrázi rybníku Homolka v přírodní památce Milíčovský les a rybníky a je registrován jako památný strom.

Plamínková (STAN): Můžeme ukázat Prahu jako místo, kde je také možné najít unikátní přírodní zákoutí
Foto: STAN
Popisek: Jana Plamínková
reklama

Otec dubů se pod číslem 4 se dostal do užšího finále mezi posledních dvanáct stromů. Každý finalista byl nafocen, byla k němu vytvořena popisná karta a bude prezentován na internetu. Následně se bude konat hlasování mezi veřejností, který z finalistů je nejlepší. Během hlasování bude také dvanáct finálových stromů prezentováno formou putovní výstavy.

Jednou z možností, jak od 15. června hlasovat, je odevzdávat použité mobilní telefony do speciálních sběrných boxů. S každým odevzdaným telefonem se vyplňuje blanket, na kterém se uvádí, kterému finalistovi se mají připsat hlasy. Za odevzdaný mobilní telefon je 30 hlasů. Sběrný box bude umístěn v přízemí Škodova paláce, při odevzdávání většího množství mobilů najednou není nutné vyplňovat údaje ve formuláři ke každému mobilu zvlášť, ale stačí data zapsat hromadně pro několik mobilů najednou. Více informací o dalších možnostech hlasování je na www.stromroku.cz, kde jsou ke stažení další registrační formuláře i hlasovací archy.

„Je důležité, že prostřednictvím soutěže Strom roku můžeme ukázat Prahu jako místo, kde je také možné najít unikátní přírodní zákoutí a stromy, jejichž paměť sahá hluboko do minulosti. Bylo by hezké, kdyby Pražané podpořili Otce dubů v hlasování, třeba i prostřednictvím odevzdání svých nepoužívaných mobilních telefonů a umožnili tak jejich ekologickou likvidaci,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Otec dubů je nejmohutnějším dubem v aleji na hrázi rybníka Homolka v přírodní památce Milíčovský les a rybníky. Jeho stáří je asi 300 let a ve výšce 130 cm má obvod 505 cm. Vzhledem k svému věku pamatuje ještě dobu, kdy okolní krajinu tvořily převážně louky a pole, mezi nimiž se klikatily cesty lemované dubovými a třešňovými alejemi. Milíčovský háj hostil nepředstavitelné množství druhů bezobratlých, ptáků a za zdejšími druhy rostlin se sjížděli botanici z blízké Prahy. Dnes je příroda kolem dubu méně pestrá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlubuček (STAN): Praha rozdělí téměř 170 milionů na modro-zelené projekty

19:37 Hlubuček (STAN): Praha rozdělí téměř 170 milionů na modro-zelené projekty

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo rozdělení téměř 170 milionů korun mezi 107 adaptačních projekt…