Polčák (STAN): Zpřísnění zbraňové legislativy se nesmí zvrhnout v nesmyslnou šikanu

02.12.2015 18:05

Evropská komise v reakci na listopadový útok teroristů v Paříži předložila návrh změny směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní, který počítá s velmi restriktivními opatřeními, jež citelně dopadnou na určité kategorie zbraní a jejich držitelů.

Polčák (STAN): Zpřísnění zbraňové legislativy se nesmí zvrhnout v nesmyslnou šikanu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) tuto předlohu v její stávající podobě odmítá.

"Zpřísnění zbraňové regulace sice obecně podporuji, ale současný návrh se Komisi - velmi mírně řečeno - opravdu nepovedl. Snažit se bojovat proti terorismu omezováním legálního držení zbraní bezúhonnými občany je zjevným nesmyslem dokonce i ve světle letošních útoků ve Francii," vysvětluje Polčák.

Teroristé, kteří před necelými třemi týdny zaútočili v Paříži, se ke zbraním nedostali legální cestou. Použity byly zbraně propašované ze zemí mimo EU, v této souvislosti se hovoří o Srbsku. V případě lednového útoku na redakci Charlie Hebdo se pak jednalo o špatně znehodnocené a nelegálně reaktivované zbraně ze Slovenska, konkrétně z army shopu AFG.

"Musíme potírat nelegální obchod se zbraněmi, stejně tak jako pracovat na vytvoření společných pravidel pro znehodnocování zbraní a pro důsledný dohled nad jejich dodržováním, šikana bezúhonných občanů, kterou současná předloha představuje, je ale zcela pomýlená," zdůrazňuje Polčák.

Podle směrnice 2008/51/ES měla Evropská komise vydat společné pokyny o standardech a technikách znehodnocení, aby bylo zajištěno, že znehodnocené zbraně jsou skutečně nevratně neschopné střelby, dosud se tak ale nestalo. "Také proto je pro mě naprosto nepřijatelné, aby Komise svou dřívější pasivitu nyní kompenzovala předložením nesmyslného drakonického návrhu. Je to příslovečné ode zdi ke zdi a takovýto návrh podle mne nemůže být schválen," uzavírá Polčák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volfová (ANO): Kruhový objezd v ulici České mládeže bude konečně na pozemcích kraje

22:56 Volfová (ANO): Kruhový objezd v ulici České mládeže bude konečně na pozemcích kraje

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových bezplatně převede pozemky v hodnotě 304 800 korun p…