Poslanci ODS navrhnou snížit DPH. Vláda chce místo toho výběr DPH zkomplikovat měsíčním výkazem

4. 11. 2014 19:23

Poslanci ODS navrhnou snížení DPH. Využijí k tomu novelu zákona, kterou chce vláda přinutit podnikatele, aby měsíčně vyplňovali další výkaz – „kontrolní hlášení“ finančnímu úřadu o výběru daně z přidané hodnoty. ODS další byrokratickou povinnost uvalenou na podnikatele odmítá a ve Sněmovně navrhne, aby levicová vláda tohoto hlášení ušetřila alespoň malé a střední živnostníky.

Poslanci ODS navrhnou snížit DPH. Vláda chce místo toho výběr DPH zkomplikovat měsíčním výkazem
Foto: red
Popisek: Logo ODS
reklama

„Socialismus, to je především evidence. A naše vláda se tohoto bolševického hesla drží s nadšením,“ konstatuje předseda ODS Petr Fiala. „ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce na čtvrt milionu malých plátců DPH uvalit další zbytečnou povinnost vyplňovat každý měsíc kontrolní výkaz finančnímu úřadu. Vláda chce živnostníky kontrolovat, evidovat, dohlížet na ně, jakoby každého občana považovala za potenciálního zločince, dokud neprokáže opak. Tak to ale být nemá a nesmí, ti poctiví nemohou doplácet na ty, kteří poctiví nejsou,“ říká Petr Fiala.

Podle vládního návrhu by každý, kdo platí DPH, musel měsíčně podávat speciální výkaz finančnímu úřadu. Další papírování by tak dopadlo kupříkladu na vesnické veterináře, malé restaurace nebo třeba drobné prodejny; pokud už chce levicová vláda takovou povinnost zavést, navrhuje ji ODS vztáhnout pouze na velké podnikatele, kteří mají měsíčně obrat vyšší než jeden milion korun.

„Když už se vláda rozhodla znovu zasahovat do daní, a je to mimochodem už šestá změna jen za letošní rok, přestože vláda voličům slibovala stabilitu a daňový klid, pak navrhujeme také zrušit nesmyslnou třetí sazbu DPH. Vycházíme proto vládě vstříc pozměňovacím návrhem, který ponechává dvě sazby DPH, a dolní sazbu snižuje z 15 na 10 procent,“ vysvětluje Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu Občanské demokratické strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ODS
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

17:36 Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

Hnutí SPD dlouhodobě navrhuje zavedení přímé volby hejtmanů, primátorů a starostů. Vláda ANO, ČSSD s…