Pospíšil (TOP 09): Chceme bezpečnější hranice, EU dá na jejich posílení 33 miliard korun

16.04.2019 19:01

Evropský parlament v úterý ve Štrasburku schválil návrh, který výrazně posílí bezpečnost na hranicích členských států EU.

Pospíšil (TOP 09): Chceme bezpečnější hranice, EU dá na jejich posílení 33 miliard korun
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

Podle zpravodaje návrhu Jiřího Pospíšila (TOP 09/EPP) členské země dostanou do rukou nový finanční nástroj s alokací ve výši 33,5 miliard korun. Finance budou moci v letech 20212027 využít na nákup a údržbu zařízení určených k celním kontrolám.

Chceme státům poskytnout peníze pro nákup, modernizaci a údržbu vybavení pro celní kontroly, jako jsou skenery, automatizované systémy detekce poznávacích značek, mobilní laboratoře pro analýzu vzorků, ale i výcvik pátracích psů. Vybavení bude možné využívat i pro kontroly osob. Díky tomu státy dokážou lépe čelit problémům spojených s migrací, upřesňuje europoslanec Jiří Pospíšil, který je zpravodajem návrhu.

Nový nástroj budou moci využívat všechny členské státy a jejich celní orgány. Celních úřadů se na vnějších a vnitřních hranicích EU nachází několik tisíc. Nejedná se pouze o klasické hraniční přechody, ale také o přístavy, poštovní uzly či mezinárodní letiště. Bohužel ne všechny z nich disponují stejně početným a kvalitním vybavením. Rozdíly mezi některými zeměmi jsou značné, na základě toho pak pašeráci často volí své trasy.

Provádění celních kontrol ze strany členských států není vyvážené. Tato nerovnováha je způsobena geografickými rozdíly mezi členskými státy i rozdíly v jejich kapacitách a zdrojích. Potřeba důsledných a srovnatelně kvalitních celních kontrol je přitom stále naléhavější, dodává Pospíšil. Nástroj podle něho mimo jiné usnadní legální obchod s třetími zeměmi a přispěje k odhalování pašovaného zboží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU: Firmy jsou připravené na testování zaměstnanců, klíčové je odškodňování

18:11 SPOLU: Firmy jsou připravené na testování zaměstnanců, klíčové je odškodňování

Zástupci koalice SPOLU jednali s vedením Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy a Svazu obchod…