Pražská ODS: Podpora pražským divadlům? Ano, ale koncepčně

06.03.2015 21:03 | Zprávy
autor: ODS

Koalice pražského magistrátu se shodla, že nepodpoří víceletým grantem divadlo Na Fidlovačce. Toto rozhodnutí dává za pravdu kritikům nynějšího grantového systému, který je netransparentní. ODS usiluje o nastavení pevných evaluačních kritérií, která vyloučí korupci a klientelismus.

Pražská ODS: Podpora pražským divadlům? Ano, ale koncepčně
Foto: red
Popisek: Logo ODS

„Řešením je obnovení vyváženosti grantové komise – nemohou v ní být jen tzv. odborníci, respektive jedna klika z okolí Divadelního ústavu, protože když rozhodují jen ‚odborníci‘, převažují partikulární zájmy a osobní animozity,“ komentuje situaci Jaroslava Janderová.

„Problém vidím rovněž v posuzování, co je tzv. opravdové umění a co je lidové umění. Odborníci z grantové komise rozhodli, že lidové umění jako je Fidlovačka by nemělo být dotováno, přitom Hudební divadlo v Karlíně dostává dotace v řádech desítkách milionů a je to srovnatelná ‚lidová‘ zábava,“ vysvětluje předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Podle občanských demokratů je nutné pomoci kultuře tak, aby nezanikala dobrá divadla a dobré umělecké projekty, protože kultura nemůže být ekonomicky soběstačná. „Klubová scéna v podstatě zaniká, protože není podporována. Mým úkolem jako členky výboru pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči je navrátit objektivní pohled na kulturu jako takovou, nezabíjet dobré projekty tím, že je město nepodpoří. Úroveň národa se pozná podle úrovně kultury a zde se obávám, že ztrácíme ze svého dobrého jména,“ dodává Jaroslava Janderová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

13:02 Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k debatě kolem ČT.